BRALNICA

TRAGEDIJA UKRAJINSKE VOJNE

https://www.youtube.com/live/26t7PJoPgFM?si=gamo4ZWPQ8-0K73s

Nicolai N. Petro, Professor of Political Science at University of Rhode Island, and Senior Washington Fellow at the Institute for Peace and Diplomacy. Author of “The Tragedy of Ukraine: What Classical Greek Tragedy Can Teach Us About Conflict Resolution” (2023). Served as an adviser and professor in Russia (1989-1990, 1996-1997), and in Ukraine (2013-2014.  He has visited Ukraine yearly from



GUY DEBORD

ONLINE KNJIGA:

THE SOCIETY OF SPECTACLE

Družba spektakla je skrbno premišljen poskus razjasnitve temeljnih tendenc in protislovij družbe,  z namenom olajšati njeno preobrazbo.Dejansko je danes postala pomembna kot kdaj koli prej, saj je spektakel postal vseprisoten in očiten kot še nikoli. Kot je Debord zapisal v svojem nadaljnjem delu, Komentarji k družbi spektakla (1988), "spektakularna dominacija je uspela vzgojiti celotno generacijo, oblikovano po svojih zakonih". Debordova knjiga ostaja najboljši vodnik za razumevanje tega kalupa in njegovo razbijanje.

Guy Debord je bil ustanovitelj Situacionistične internacionale, zloglasne avantgardne skupine, ki je sprožila upor maja 1968 v Franciji, kar je za nekaj tednov ohromilo celotno državo. Njegova knjiga Družba spektakla, prvotno objavljena v Parizu leta 1967, je bila prevedena v več kot dvajset drugih jezikov in je verjetno najpomembnejše radikalno delo dvajsetega stoletja. Nova prevodna izdaja Ken Knabb vključuje obsežne opombe, ki pojasnjujejo zgodovinske aluzije in razkrivajo vire Debordovih citatov in "détournements".

Nasprotno od priljubljenih zmot, Debordova knjiga ni niti filozofski diskurz v slonokoščeni stolpnici , niti zgolj izraz "protesta". To knjigo naredi bolj zahtevno, vendar je tudi razlog, zakaj ostaja tako pomembna več kot pol stoletja po prvotni objavi, medtem ko so številne druge družbene teorije in intelektualne domislice prišle in odšle.



https://www.google.si/books/edition/The_Society_of_the_Spectacle/uZcqEAAAQBAJ?hl=en&gbpv=1&printsec=frontcover

GLEN DIESEN

KAKO JE  BILA STRATEGIJA "BORBA DO ZADNJEGA UKRAJINCA" PRODANA PUBLIKI KOT MORALNO PRAVIČENA 

Glenn Diesen, profesor političnih znanosti na Univerzi v jugovzhodni Norveški, razpravlja o tem, kako so politično-medijski eliti javnosti prodali strategijo boja do zadnjega Ukrajinca kot moralno pravično. Članek opisuje, kako je NATO načrtoval dolgotrajno vojno za izčrpavanje Rusije in kako so politično-medijski eliti predstavili diplomacijo kot izdajstvo in vojno kot vrlino.

https://braveweurope.com/glenn-diesen-how-the-strategy-of-fighting-to-the-last-ukrainian-was-sold-to-the-public-as-morally-righteous 


PERSONA NON GRATA

INTERVJU Z HOE COINTEL

V BORBO ZA RESNICO PO INSTAGRAMU  Cointel.hoe



https://youtu.be/CNdGxAT017w?si=T0tVjW96p2PD__ev


SE EVROPO ŠE DA REŠITI?










NE SAMO V UKRAJINI, TUDI V ANGLIJI BI MORDA NEKATERI RADI IZZVALI TRETJO SVETOVNO VOJNO

"Vsa njihova igra je v tem, da vse nas pripravijo do tega, da bomo šli prostovoljno za "kanonfuter" in bomo šli ter se spopadli z Rusi. Da to dosežejo, morajo v javnosti vzdrževati upe, da lahko premagamo Rusijo. Prepričati nas morajo, da je zmaga nad Rusijo možna, da je Rusija v resnici šibka in tik pred kolapsom. Kajti če bo postalo očitno, da ne moremo zmagati, bo javna podpora vojni padla na ničlo." 
Alex Krainer


 *




KONEC MEDNARODNEGA ZAKONA



ELITE SO IZGUBILE VSAK STIK Z REALNOSTJO

Profesor, avtor in politični komentator Matt Goodwin razloži, zakaj nove vladajoče elite v zahodnih družbah izgubljajo stik z realnostjo in nimajo pojma, kako razmišljajo običajni ljudje, ki po pravilu plačujejo ceno za njihove odločitve.


GEORGE MONBIOT IN CHRIS HEDGES






OBJAVLJENO NA ECFR EU

OBSEŽNA ANKETA O MNENJU UKRAJINCEV IN EVROPEJCEV O VOJNI V UKRAJINI

3, julij, 2024

European Council on Foreign relations je objavil obsežno anketo o mnenju Evropejcev in Ukrajincev o vojaškem spopadu v Ukrajini

The meaning of sovereignty: Ukrainian and European views of RUSSIA's war on Ukraine


Nova raziskava, opravljena v Ukrajini in 14 drugih evropskih državah, razkriva, da ruski napredki na bojišču niso vplivali na odločenost Ukrajine za boj in evropsko podporo oboroževanju Ukrajine.
Vendar se pod videzom enotnosti skriva velik razkorak med Ukrajino in Evropo glede tega, kako naj bi se ta vojna končala in kaj naj bi dosegli z zavezniško podporo.
PREBERI ANKETO TU:
https://ecfr.eu/wp-content/uploads/2024/07/The-meaning-of-sovereignty-Ukrainian-and-European-views-of-Russias-war-on-Ukraine-v2.pdf


Komentar političnega analitika lahko poslušate tu:







IVAN KRASTEV: 

VELIKO NEZAUPANJE V POLITIČNI SISTEM


IVAN KARSTEV obravnava nedavne evropske volitve in politično usmerjanje EU na desno. Katera so bila glavna vprašanja, teme kampanje in odločilni dejavniki, ki so pripeljali do rezultatov? In ali politična sredina še vedno drži, če so se številna desničarska stališča že uveljavila? Prisluhnite novim dinamikam, ki bodo vplivale na prihodnjo usmeritev EU, in geopolitičnim izzivom, s katerimi se bo Evropa soočila med prihajajočimi volitvami v ZDA.

https://democracy-in-question.simplecast.com/episodes/ivan-krastev-L4wLxQQ4


Dr. Philip Cunliffe pojasnjuje, zakaj so nas med "veliko super super protiofenzivo"  bombardirali s slikami junaških ukrajinskih borcev, ki so sodelovali v napadu, ki ga nobena zahodna vojska ne bi bila pripravljena izvesti - proti vsem nasprotnikom in brez kakršne koli zračne premoči.  Zakaj je bila ta ofrenziva le predstava za publiko. Odgovor je žalosten. To je bil spektakel in vedno je bil mišljen kot spektakel. Prisluhnite doktorju Cunliffu, ki pojasnjuje, zakaj je temu tako ter kako nam lahko filozofija Jeana Baudrillarda pomaga osmisliti ta nesmisel.
Kratek esej Dr. Cunliffa: https://www.newstatesman.com/comment/...

"Enako velja za ukrajinsko protiofenzivo. Njegov izid ni bil nikoli vprašljiv, saj Ukrajinci nikoli ne bodo zbrali ruske obrambe brez številčne premoči ali tesne zračne podpore. Medtem ko je ukrajinsko napredovanje s premajhnim številom osebja neizogibno pojenjalo, so zahodni mediji objavili razpon komentarjev od kričečega navdušenja do pogumnega spodbujanja do čemerne resignacije – vse je olajšalo dejstvo, da so to seveda bolj Ukrajinci kot Zahodnjaki. umirajoči. Sam predsednik Volodimir Zelenski je izdal igro, ko je na konferenci v Kijevu povedal, da "to ni kot igrani film, v katerem se vse zgodi v uri in pol". Ob vsem tem pa se postavlja vprašanje: v čigavo korist je bila dejansko uprizorjena protiofenziva, ki ni imela možnosti za uspeh?

"Protiofenziva ni bila vojaška operacija, temveč simulacija, odigrana z dejanskimi življenji vojakov in uprizorjena v korist vseh – vseh, razen navadnih ukrajinskih vojakov in civilistov. Ukrajinska vlada je pripravila krvavo predstavo, da bi upravičila milijarde dolarjev, ki jih je prejela od zahodnih zakladnic. Neuspeh protiofenzive daje vladi Zelenskega tudi alibi za prihodnji zastoj. Zahodna orožarska podjetja so imela koristi od zajamčene prodaje, višjih cen delnic in odpornega novega oglaševanja naravnost iz prvih črt v Donecku. Zahodne vlade se lahko sklicujejo na moč ruske obrambe tako, da upravičijo enormne zneske, ki so jih načrpale v Ukrajino, hkrati pa lahko opozorijo na grožnjo z vzhoda, ko morajo doma podpreti nizke ankete.To so bili pravi zaključki protiofenzive; ne Melitopol ali Krim ali kjer koli drugje v okupirani Ukrajini. Celo Vladimir Putin je sokriv za ta žalosten in krvav spektakel, saj lahko pokaže na protiofenzivo za vzdrževanje vojne vročice doma v Rusiji, prepričan, da to ne bo vplivalo na rusko okupacijo.
Vojaška strategija, ki je bila resna glede obnove ukrajinske suverenosti, ne bi zapravila toliko ukrajinske delovne sile za nesmiselne napade. Grozna resnica ukrajinske vojne je, da je prav njen simulirani značaj, njena hiper-resničnost tisto, zaradi česar je tako krvava."

dr. Philip Cunliffe

Philip Cunliffe je izredni profesor mednarodnih odnosov na Inštitutu za zmanjševanje tveganj in nesreč na University College London. Je avtor različnih knjig, njegova najnovejša je "Taking Control: Suverenost in demokracija po brexitu".



SEVIM DAGDELEM 
pogumna prvnica in članica nemšega parlamenta je v knjigi DIE NATO razkrila, kaj je NATO danes in kje vse je povzročil krvave konflikte kot podaljšana roka interesov Ameriške politike.

 


MICHAEL HUDSON

Ubijanje gostitelja: 

Kako finančni paraziti in dolžniško suženjstvo uničujejo svetovno gospodarstvo


                                   

Kako finančni paraziti in dolžniška suženjskost uničujejo svetovno gospodarstvo. Profesor Hudson nadaljuje razpravo o financializaciji kapitala in njenih globalnih učinkih. Ubijanje gostitelja razkriva, kako so finance, zavarovalništvo in nepremičnine (sektor FIRE) na račun industrijskega kapitalizma in vlad pridobili nadzor nad svetovnim gospodarstvom. Sektor FIRE je odgovoren za današnjo gospodarsko polarizacijo (1 % proti 99 %) prek privilegiranega davčnega statusa, ki napihuje cene nepremičnin, medtem ko deflacionira "realno" gospodarstvo dela in proizvodnje. Velika finančna pomoč leta 2008 je rešila banke, ne pa gospodarstva, in pahnila ameriško, irsko, latvijsko in grško gospodarstvo v dolžniško deflacijo in varčevanje. Ta knjiga opisuje, kako pojav dolžniške deflacije ameriškemu in evropskemu gospodarstvu vsiljuje varčevanje, pri čemer bogastvo in dohodek preliva navzgor v finančni sektor, srednji razred pa obubožuje.


Propad antike: Grčija in Rim kot oligarhični prelom civilizacije

The Collapse of Antiquity, nadaljevanje knjige Michaela Hudsona "...and forgive them their debts", je zadnja knjiga v njegovi trilogiji o zgodovini dolga. Opisuje, kako je dinamika dolga, ki nosi obresti, privedla do vzpona rentniških oligarhij v klasični Grčiji in Rimu. To je povzročilo gospodarsko polarizacijo, vsesplošno varčevanje, upore, vojne in nazadnje propad Rima v podanstvo in fevdalizem. Ta propad je poznejši zahodni civilizaciji zapustil pravno filozofijo, naklonjeno upnikom, ki je pripeljala do današnjih upniških oligarhij.

V knjigi The Collapse of Antiquity (Propad antike) so prikazane srhljive vzporednice med propadajočim rimskim svetom in današnjimi zahodnimi gospodarstvi, ki jih bremenijo dolgovi.


...in jim odpusti njihove dolgove


V knjigi ...in odpusti jim dolgove nas priznani profesor ekonomije Michael Hudson - eden redkih, ki so predvideli prihod finančne krize leta 2008 - popelje na epsko potovanje po gospodarstvih starodavnih civilizacij. Zadnjih 40 let je skupaj s sodelavci muzeja Peabody na Harvardu dokumentiral arheološke najdbe in zgodovino dolgov ter kako so se družbe spopadale (ali pa se niso spopadale) z naraščajočimi dolgovi, ki jih ni bilo mogoče odplačati. Na straneh knjige ...in jim odpusti dolgove bodo bralci odkrili pretresljive zgodovinske resnice o tem, kako je imel dolg osrednjo vlogo pri oblikovanju starodavnih družb. Morda je najbolj presenetljivo dejstvo, da se Sveto pismo - po skoraj popolnem soglasju asirologov in biblicistov - ukvarja z dolgovi in ne z grehi.
V vseh obdobjih - od antike do danes - so dolgovi naraščali hitreje, kot jih je bila večina dolžnikov sposobna plačati. To je osnovno matematično dejstvo: gospodarska rast je aritmetična in ne more dohajati eksponentne rasti dolga, ki raste po obrestni meri.
Veliko gospodarsko vprašanje je - in vedno je bilo - kaj se bo zgodilo, če dolgov ne bo mogoče plačati? Ali bo prišlo do odpisa dolga v korist dolžnikov (kot se je zgodilo v primeru velikih podjetij) ali pa bo upnikom dovoljeno, da se jim odvzame premoženje (kot se vedno zgodi v primeru osebnih dolžnikov in imetnikov hipotek), kar bo privedlo do njihovega političnega prevzema premoženja gospodarstva - in javne uprave.


                     Michael Hudson: Hudson: marksizem, ekonomski paraziti in odpis dolga

Patreon: https://bit.ly/3v8OhY7


Michael Hudson je zaslužni raziskovalni profesor ekonomije na Univerzi Missouri v Kansas Cityju in predsednik Inštituta za preučevanje dolgoročnih gospodarskih trendov. Med drugim raziskuje domače in mednarodne finance, zgodovino ekonomije in vlogo dolga pri oblikovanju razredne razslojenosti. Michael je bil gost tudi v 180. epizodi, kjer sta z Robinsonom razpravljala o neoliberalizmu, industrijskem kapitalizmu in rentniškem gospodarstvu. V tej epizodi nadaljujemo pogovor, pri čemer se osredotočamo na njegovo knjigo Ubijanje gospodarja (ISLET, 2015). Natančneje se pogovarjata o ritmu zadolževanja in gospodarskih zlomov, vlogi zgodovine pri preučevanju ekonomije, zgodovini odpisa dolga, marksizmu, gospodarskih parazitih in o tem, kako ozdraviti bolna gospodarstva. Michaelova najnovejša knjiga je The Collapse of Antiquity (Propad antike, ISLET, 2023).


NOVA KNJIGA TOMAŽA MASTNAKA

Tomaž Mastnak: Civilna družba


                                

Sociolog in publicist dr. Tomaž Mastnak se je kot avtor in urednik podpisal pod vrsto odmevnih in pomembnih knjig. Že leta 1982 je objavil študijo H kritiki stalinizma (v znameniti zbirki Krt: knjižnica revolucionarne teorije), nato pa je sledila še vrsta monografij in študij. Eden izmed skupnih imenovalcev Mastnakovega opusa je kritičnost (do stalinizma, socializma, kapitalizma, liberalizma itd.). V svoji kritičnosti se pogosto odmika od prevladujočega mnenja, hkrati pa se tako profilira kot samosvoj mislec. Njegova najnovejša študija Civilna družba je izšla pri Inštitutu za kulturne in spominske študije pri ZRC SAZU (Založba ZRC SAZU) v novi zbirki z naslovom Osemdeseta: Pojmovnik novega kulturnega polja (uvodno besedo je napisal dr. Oto Luthar). Avtor je študijo razdelil v tri sklope: v prvem predstavi oblikovanje koncepta civilne družbe v razsvetljenstvu, nato vznik civilne družbe v socialističnih državah Vzhodne Evrope, monografijo pa sklene z najobširnejšim delom, z analizo razvoja civilne družbe v osemdesetih letih dvajsetega stoletja. Dr. Mastnak v pogovoru z Markom Goljo v Izšlo je lepo predstavi monografijo, za nameček pa odgovori še na kako zastranitev, na primer na omembo naslova najnovejše Varufakisove knjige. Nikar ne zamudite.



NOVA KNJIGA ALENKE ŽUPANČIČ

PUSTILA BI JIH TROHNETI:
ANTIGIONINA PARALAKSA

Filozofinja dr. Alenka Zupančič je v zbirki Analecta (izdaja jo Društvo za teoretsko psihoanalizo) objavila novo knjigo z naslovom Pustila bi jih trohneti: Antigonina paralaksa in v njej razvila drugačno interpretacijo Sofoklejevega teksta, s katero se je odmaknila od abstraktnega univerzalizma tradicionalnih interpretacij. Več o tematiki, pa tudi o Assangeu in izbrisanih pove avtorica v Izšlo je. Nikar ne zamudite.

Več o svoji novi knjigi je Alenka povedala Marku Golji v oddaji IZŠLO JE na radiu ARS RTVSLO:

https://ars.rtvslo.si/podkast/izslo-je/64838637/174933514






INTERVJU Z ROBERTOM PFALLERJEM V ODDAJI 8. DAN

https://365.rtvslo.si/arhiv/osmi-dan/175017659



PODKAST SUZANE LOVEC : INTERVJU Z JEDERT MALEŽIČ

Vsakdanja dvoličnost, vedno bolj tresoča roka in upor






TOMAŽ MASTANK 

GENOCID V SKLADU S HUMANITARNIM PRAVOM 

"Clare Daily* je že na začetku morije v Gazi v evropskem parlamentu jasno povedala, da v Gazi ne gre za »humanitarno krizo«, temveč za zločine proti človeštvu. Govorila je praznim klopem. Politična golazen in gomazen, ki se je nabrala v tisti inštituciji, je ni hotela slišati in je zapustila dvorano. Kar se dogaja v Gazi, je genocid. Kar se dogaja v Palestini, je šolski primer genocida. Najdobronamernejši med zahodnimi politiki, med katere, kot je videti, lahko prištejemo našega premierja, si želijo, da bi ta genocid potekal »v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom« . Ne nasprotujejo genocidu: te besede, tega pojma, te pravne doktrine in te dejanskosti v današnji Palestini se izogibajo kot hudič križa. Nič niso naredili, da bi se genocid preprečil. Nič ne naredijo, da bi se ustavil, prenehal. Želijo si le, da bi Izrael izvajal svoj genocid skladno z mednarodnim humanitarnim pravom. Želijo si, da bi bil izraelski genocid »sorazmeren«. Sorazmeren s čim? Namesto da bi genocid kategorično zavračali, ga kvantificirajo. Iščejo pravo mero genocida." 

Članek v celoti preberite na:




Jonathan Leader Maynard
profesor na oddelaku za politično ekonomijo King's College London

VOJNA V UKRAJINI - KATERIM INFORMACIJAM ZAUPATI?


TEHNOKRACIJA, KONTROLA, POLARIZACIJA DRUŽBE, ZGUBLJANJE ČLOVEKOVIH PRAVIC, NOVA DRUŽBENA UREDITEV?

Z gostom dr. Tomažem Mastnakom se o teh temah pogovarja Violeta Tomič.


RAZUMEVANJE RAZPADA DRUŽB 

 z znanstvenikom s področja kompleksnosti Petrom Turchinom



 

JARON LANIER 

ČLOVEŠTVO LAHKO PREMAGA AI

Jaron Lanier: How humanity can defeat AI - YouTube

JARON LANIER



DESET RAZLOGOV, DA ZAPUSTITE SOCIALNO OMREŽJE TAKOJ ZDAJ!

Jaron Lanier na posebnem dogodku, ki je deloma pogovor, deloma osebno razmišljanje, deloma glasbeni nastop, razkriva strupenost družbenih medijev, ki je vgrajena v njihovo zasnovo. Lanier, izumitelj virtualne resničnosti, polihistor na področju tehnologije, umetnosti in glasbe, prikaže, da bo osvoboditev iz primeža družbenih medijev spremenila vaše življenje in svet na bolje. Občinstvo seznani z idejami iz svoje knjige Ten Arguments for Deleting Your Social Media Accounts Right Now (Deset argumentov za izbris računov na družabnih omrežjih zdaj) v upanju, da nam bo pomagal ustvariti nov konceptualni okvir. Argument številka 3: "Družbeni mediji vas spreminjajo v kretene." 

Lanier nas nagovarja, naj kritično razmislimo, ali koristi družbenih medijev odtehtajo njihovo katastrofalno škodo za naše osebno dostojanstvo, srečo in svobodo. Njegovo sporočilo je tako optimistično kot svarilno: čeprav opozarja na zlonamernost, ki vlada sedanjim poslovnim modelom družbenih medijev, predvideva humanistično okolje za družbena omrežja, ki nas lahko usmeri v bogatejši in polnejši način življenja in povezovanja z našim svetom.





POŠAST TRGA: 

POGOVOR Z DR: GORAZDOM KOVAČIČEM O SINDIKALIZMU

                                           https://youtu.be/YsEoOuwOUiw



RENATA SALECL: Čas grobosti

Intervju s dr. Renato Salecl:

https://prvi.rtvslo.si/podkast/prvaki-tedna/173251533/174961182

in nova knjiga:




INTERVJU KSENIJA HORVAT
GOST ODDAJE JE GORAZD KOVAČIČ
 


POŠAST TRGA : GORAZD KOVAČIČ O SINDIKATIH V SLOVENIJI 

Jan 10, 2023 Pošast trga: podkast o kapitalizmu, državi in alternativah Podkast nastaja v okviru podoktorskega projekta "Spreminjajoča se vloga države: država in politike zaposlovanja v kontekstu krize COVID-19" Posneto v studiu Radia Študent V Ljubljani, december 2022





NEOLIBERALIZEM KOT SISTEM MOČI 
 Prof. DAMON SILVER
           GARY GERSDLE








Harvey Silverglate: Freedom of Speech | Lex Fridman Podcast #377" on YouTube
SVOBODA GOVORA





RALPH NADER:  MOČ KORPORACIJ

Ralf Nader je ameriški odvetnik, ki razkriva in se bori proti neomejeni moči korporacij










UMETNA INTELIGENCA:




Umetna inteligenca počne stvari, na katere svet ni pripravljen


PRIHAJA VAL, KJER BO VELIKO LJUDI ZMEDENIH

Dr. Marko Grobelnik o nepričakovanem preboju umetne inteligence in zaskrbljenosti, o ChatGPT kot velikem plagiatorju, o Rdeči kapici in slovenski politiki, o obilici vprašanj in pomanjkanju odgovorov ter o še pametnejših "mašinah",ki so pred vrati.

Ameriška futuristka Amy Webb: 
Smo premikajoči se zabojniki podatkov


ZNANOST JE VEDNO POGANJAL DENAR
Denar je vpleten v skoraj vse. Toda kako je denar vplival na velika znanstvena odkritja zgodovine?
Morda smo zdaj bližje odgovoru, zahvaljujoč raziskovalnemu projektu pod vodstvom Danske, ki preučuje ozadje nekaterih velikih znanstvenih odkritij zadnjih 200 let.
Projekt vodi danski znanstveni zgodovinar Peter C. Kjærgaard, profesor evolucijskih študij na Univerzi v Aarhusu ki verjame, da bo "iskanje denarja" v zgodovini znanosti razkrilo veliko več o tem, kako so znanstveniki skozi leta dejansko prišli do neverjetnih odkritij. Prav tako nam bo razsvetlilo, kako ti postopki financiranja še naprej vplivajo ne le na vrhunske raziskave, ampak tudi na vsakdanje življenje znanstvenikov.
»Raziskave so na vseh ravneh odvisne od denarja. Če torej sledimo denarju, dobimo vpogled v zelo barvito in zapleteno zgodbo o tem, kako smo na koncu vedeli, kar danes vemo o naravi, civilizaciji in naši zgodovini,« pravi Kjærgaard.

Pogovor o knjigi

KAKO JE ZAHOD PRIPELJAL VOJNO V UKRAJINO
ZRC SAZU
29. marec 2023
dr. Polona Petek,  dr.Uroš Lipušček in dr. Tomaž Mastnak
  


Prevedla Breda Luthar in Tadej Turnšek, spremna beseda Tomaž Mastnak, Založba ZRC (zbirka Pamflet), Ljubljana, 2023 ZALOŽBA ZRC

Tomaž Mastnak in Oto Luthar sta leta 2020 pri Založbi ZRC ustanovila knjižno zbirko Pamflet. Kot je zapisal Luthar, sta si z Mastnakom zbirko zamislila po zgledu pamfletov, kakor obstajajo od 17. stoletja, ko se pojavi izraz libellus oz. mala knjiga, „ki ni niti knjiga niti revija, temveč kratka razprava oz. poziv k delovanju". Kot poudarja, pamfleti niso toliko namenjeni uravnoteženi obravnavi vseh aspektov določene teme, temveč je predvsem namenjen izražanju perspektive, pri čemer je v ospredju želja po družbenih spremembah in zato avtorice in avtorji tudi nastopajo kot „angažirani in nepopustljivi motivatorji razmišljanja in delovanja“. Pa lahko takšna krajša forma uspešno izpodbija ustaljena prepričanja pri tako kompleksnih temah, kakršna je vojna v Ukrajini?


POLITIK BERNIE SANDERS
Bernieja Sandersa so izprašali študenti Oxforda


NOVA KNJIGA


Lahko smo jezni na kapitalizem

Bernie Sanders
John Nichols (soavtor )

Progresivna razgradnja uberkapitalističnega statusa quo, ki je obogatil milijonarje in milijarderje na račun delavskega razreda, in načrt, kako bi dejansko izgledala transformacijska sprememba
V redu je biti jezen zaradi kapitalizma. Senator Bernie Sanders, ki razmišlja o naših nemirnih časih, se spopade z razredom milijarderjev in izreče odkrito resnico o tem, da se naša država ni sposobna spopasti z uničujočo naravo sistema, ki ga poganja nenadzorovan pohlep in je trdno zavezan dajanju prednosti dobičkom podjetij pred potrebami navadnih Američanov.
Sanders trdi, da je neomejeni kapitalizem kriv za neenakost v dohodkih in bogastvu brez primere, da spodkopava našo demokracijo in uničuje naš planet. Kako lahko sprejmemo gospodarsko ureditev, ki trem milijarderjem omogoča, da obvladujejo več bogastva kot spodnja polovica naše družbe? Kako lahko sprejmemo politični sistem, ki superbogatim omogoča, da kupujejo volitve in politike? Kako lahko sprejmemo energetski sistem, ki nagrajuje korporacije za fosilna goriva, ki povzročajo podnebno krizo? Sanders je prepričan, da morajo Američani spričo teh izjemnih izzivov postaviti težka vprašanja o sistemih, ki so nas pustili na cedilu, in zahtevati temeljite gospodarske in politične spremembe. Tu se začne pot naprej.
V knjigi Lahko smo jezni na kapitalizem je predstavljena vizija, ki presega obljube preteklih kampanj in razkriva, kaj bi bilo mogoče, če bi prišlo do politične revolucije, če bi končno priznali, da so gospodarske pravice človekove pravice, in če bi si prizadevali ustvariti družbo, ki bi vsem zagotavljala dostojen življenjski standard. To ni utopična fantazija; to je demokracija, kakršno moramo poznati.


DIPLOMAT: BUDIMIR LONČAR

Izjemen intervju v Sobotni prilogi DELA objavljamo zaradi pomembnosti v celoti.
Ta intervju dokazuje, kako pomembna je modrost starih ljudi, nastala iz številnih dejanskih izkušenj. Budimir Lončar, hrvbaški diplomat, je pri 99 letih neverjetno proniciljiv in aktualen sogovornik, ki ga je vredno prebrati. Predvsem pa mislim, da je v tem intervjuju predstavil edino pravo in uresničjivo pot za rešitev vojne med Ukrajino in Rusijo, ki jo lahko podpremo tudi pri Kreativnem razredu. 

PRVI SKUPNI CILJ VSEH DRŽAV IN DIPLOMATOV NAJ BI BILA USTAVITEV VSEH VOJAŠKIH AKTIVNOSTI!

INTERVJU JE ZAPISAL ALJAŽ VRABEC NA NASLEDNJI POVEZAVI: 




PRAVILA ZA ZMAGO

Moč in sodelovanje pri pogajanjih sindikatov

Jane F. McAlevey in Abby Lawlor 

PREIZKUŠEN vodnik za družbene spremembe vodilne organizatorke in svetovalke neštetim sindikatom po vsem svetu.
Zagotavlja orodja in vire za učinkovito opolnomočenje navadnih ljudi, da pretvorijo nedavna sindikalna prizadevanja v pogodbo z resničnimi in pomembnimi pridobitvami za delavce.
Ponuja popolnoma nov pristop k pogajanjem, ki temelji na transparentnosti in visoki udeležbi.

 

 FILOZOF FEDERICO CAMPAGNA 
 


 
 


THE LOGIC OF FAILURE

DIETRICH DORMER
POVZETEK V ANG :
http://www.tnellen.com/ted/tc/logic.html





PROF. WILLIAM I. ROBINSON




Z globanim sociologom Williamom I. Robinsonom, avtorjem knjige Global Civil War: Capitalism Post-Pandemic, se pogovarjamo o razvoju kapitalizma, vključno s tehnologijo, digitalizacijo, robotiko in vse večjo povezanostjo med tehnološkimi podjetji, bankami, veliko farmacijo, vojno industrijo in vlado na globalni ravni.
Razpravlja tudi o uporabi pandemije kovida za razširitev uporabe nove tehnologije za nadzor nad delavskim razredom in povečanje dobičkov.
Robinson kritizira tudi identitetno politiko med tistimi v izobraževanju, ki ta vprašanja postavljajo nad razredna.
Intervju je bil opravljen 28. 2. 22.
Dodatni mediji
Koronavirus, kriza globalnega kapitalizma in prihodnost s profesorjem univerze UCSB Williamom Robinsonom
https://youtu.be/da7N-9tu_nk
WW 1-27-22 Covid Billionaires, Twilight Capitalism, Karl Marx & Decay Of The Profit System
https://soundcloud.com/workweek-radio...
Somrak kapitalizma Michael Roberts
https://thenextrecession.wordpress.co...
Delovni teden
https://soundcloud.com/workweek-radio
Delavski video projekt
www.labormedia.net


 

INTERVJU Z ANGELO NAGEL O KNJIGI

UBIJ VSE NOROMALNEŽE:

https://m.youtube.com/watch?v=Mh3Dvs7DwdM

https://podcasts.apple.com

/us/podcast/interview-with-angela-nagle-author-of-kill-all-normies/id794389685?i=1000386056105

KNJIGA  ANGELE NAGEL

Ubijte vse normalneže: internetne kulturne vojne od 4chana in Tumblrja do Trumpa in alternativne desnice


Vsebina:
• Predgovor k slovenski izdaji
• Prvo poglavje: Digitalna protirevolucija brez vodje
• Drugo poglavje: Spletna politika transgresije
• Tretje poglavje: Gramscijevci nove desnice
• Četrto poglavje: Konservativne kulturne vojne od Buchanana do Yiannopoulosa
• Peto poglavje: Od Tumblrja do vojn na kampusih: ustvarjanje pomanjkanja v spletni ekonomiji krepostnosti
• Šesto poglavje: Vstop v moškosfero
• Sedmo poglavje: Generičarke, normalneži in lamestream
• Zaključek: Ta šala ni več smešna – kulturna vojna se seli s spleta





POGOVOR Z BLAŽEM GSELMANOM 
OB PREVODU KNJIGE DRUŽBENA POETIKA MARKA NOWAKA V ODDAJI KULTURNI FOKUS   https://365.rtvslo.si/arhiv/kulturni-fokus/174898128


Družbena poetika v svojem poimenovanju zgošča dva politična trenutka, ki sta v nepomirljivem antagonizmu z obstoječim družbenim redom: hkrati pomeni pisanje literature "od spodaj" in boj za socialistično transformacijo družbe. Mark Nowak razvija protielitistično, nekanonsko videnje literarne zgodovine, izpostavlja literarna besedila, rojena v bojih podrejenih družbenih skupin za njihovo družbeno emancipacijo. Posebno pozornost namenja kolektivnemu izjavljanju v literarnem diskurzu, pri čemer govori o "nastajajočih solidarnostih", zato da bi podrejeni razredi sami pridobili nadzor nad sredstvi za lastno reprezentacijo. V družbenih bojih in kot odmevi teh bojev vznikajo nove literarne prakse, drugačne od tistih, ki so zasidrane v meščanskih literarnih institucijah. Družbena poetika je tako tudi udejanjanje družbenega protesta, kakor je lahko izražen v literarni formi: "Čeprav se mi je zdelo in se mi še vedno zdi pomembno, da delavke in delavci na pesniških delavnicah pripovedujejo svoje individualne zgodbe o porazih in zmagah, stiskah in upanju, sem se prav tako spraševal, ali ne bi drugačna taktika odprla dodatnih prostorov za kolektivni sestav izjavljanja. Kakšno odmevnost in uporništvo bi lahko proizvedle naše besede transnacionalno in od spodaj, če bi se odločili, da bi jih napisali skupaj?"

Pesnik in kritik Mark Nowak je član ameriškega PEN in ustanovitelj Delavske šole pisanja (Worker Writers School), ki je v New Yorku nastala pred osmimi leti. Nekaj let prej sta bila z Liso Arrastia, sicer vodjo Mladinskega arhiva na newyorški državni univerzi Albany, na potovanju po Argentini, kjer sta po ekonomskem propadu države opazovala, kako delavci prevzemajo in sami upravljajo tovarne. »Ko so delavci zasedli tovarne, so se jim v podporo pridružile tudi kulturne skupine. Delavci so kulturi odprli vrata in v tovarnah vzpostavili knjižnice, gledališča, tudi tečaje lončarstva,« pojasnjuje Nowak. Pred tem je poezijo že poučeval v zaporih in šolah, takrat pa je pomislil: »Zakaj ne tudi v tovarnah?«


MNENJE MOJCE PIŠEK:


Pa še povezava na članek SUBVENCIONIRANI IN NESVOBODNI na:  http://www.airbeletrina.si/clanek/subvencionirani-in-nesvobodni


"Dragi politiki, se zavzemate za svobodni trg? Marš na svobodni trg! Andrej Nikolaidis


Nostalgija po Janši




ANDREA KOMLOSY





Študija avstrijske profesorice Andree Komlosy je enkratna v svetovni teoretski literaturi. Obdeluje osnovno človeško dejavnost – delo v vseh njegovih pojavnih oblikah v zadnjih osemsto letih v svetovnem merilu. Analizira oblike dela, delovne odnose, kulturna umevanja dela, jezikovna orodja, s katerimi človeštvo od daljne preteklosti do danes razmišlja in razpravlja o delu. Prikazuje stvarnost dela in družbene predstave o njem v kmetijstvu in obrti srednjega veka, novoveških industrijskih deželah in kolonijah, deželah v razvoju ter sodobnem globaliziranem svetu.

Natančno in kritično predstavlja sodobno problematiko delovnih praks, delovnih odnosov, konfliktov, izkoriščanja. Prikazuje, kako različna so bila umevanja dela skozi čas in na raznih svetovnih področjih ter ugotavlja, kako so se splošne predstave o delu včasih ujemale, še pogosteje pa razhajale z dejansko stvarnostjo delovnih praks in odnosov. Študija razpravlja o ženskem delu, neplačanem delu, izkoriščanju presežne vrednosti in skupinah, ki so prisiljene v posebej krute delovne prakse. Bralci bodo s knjigo pridobili široko informacijo o delu skozi čas in prostor, zavedeli pa se bodo tudi, kako zgodovinsko in geografsko omejene so naše vsakdanje predstave o delu. Epohalna študija je napisana zelo prijazno in prinaša malone enciklopedijski pregled v dostopnem, jasnem in natančnem slogu.

Andrea Komlosy (1957) je profesorica na oddelku za ekonomijo in socialno zgodovino Univerze na Dunaju.

Knjigo lahko kupite v spletni knjigarni BUČA: https://buca.si/knjigarna/druzboslovje-humanistika/delo/


KAREL GERŽAN

Posnetek priporočam, ker Karl Gržan na odprt, premišljen z argumenti in samorefleksijo dopolnjuje svoje teze. Čeravno bi ga lahko poslušali že kakšen mesec preje, me je Alenkin mail (in njegova vsebina) nagovoril, da v množici misli poslušamo še patra Karla.
Da se ublaži vse misli, vezane na naš čas, pa vas ob koncu vabim h Karlovi humoristični plati. To njegovo noto najdete ob zadnjem delu tega posnetka
Zares priporočam, dodatno bistri😊.V veselje in v spodbudo k nadaljnjim korakom,

Zvonka




Vojna, sankcije, poglabljanje razkolov

julij 2022

Ta posnetek je med najboljšimi video predavanji prof. ekonomije Richarda Wolffa. Tudi če politično niste naklonjeni Richardu Wolfu, ga je vedno vredno poslušati, kot človeka, ki premore resnično veliko znanja in suvereno razpravlja tako o lokalnih kot globalnih problemih,
Profesor Wolff v tem videu poda odlično analizo dogajanja doma in v svetu, v kateri večino dogajanj poveže v celoto. To predavanje pojasnjuje in osmisli, zakaj stvari propadajo in nakazuje izhod v sistem, ki bo temeljil na človečnosti in skrbi ter se oddaljil od pohlepa, korupcije in vojn.
 
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Prof. Wolff bo v tem predavanju razpravljal o naslednjem:
1. Globalni gospodarski razkol: ZDA/ZDA/Japonska/Avstralija proti BRICS+
2. Politični razkol v ZDA: inflacija, obrestne mere, recesija, borzni zlom, poglabljanje neenakosti, samouničenje demokratske stranke
3. Kulturni razkol: splav, Miranda, cerkev-država


IVAN KRASTEV O VOJNI V UKRAJINI



 NOAM CHOMSKY O VOJNI V UKRAJINI



TOMAŽ MASTNAK
Kovidni režim. Kje smo?

PAMFLET IZŠEL PRI ZRC-SAZU

https://omp.zrc-sazu.si/zalozba/catalog/view/1989/8181/1568-1


O SLOVENSKEM PREVODU KNJIGE DIDIERA ERIBONA  
VRNITEV V REIMS


Tita Mayer 18. 06. 2022
Didier Eribon: Vrnitev v Reims

"Da sem se iznašel, sem se moral najprej od vsega tega ločiti."

Knjiga z naslovom Vrnitev v Reims, avtorja Didiera Eribona, v slovenskem prevodu Iztoka Ilca je izšla letos pri založbi Cf., je zanimiv žanrski hibrid med avtobiografijo in esejistiko, leposlovjem in teorijo, po njej pa je bil leta 2021 posnet tudi dokumentarni film. V prvi vrsti gre za intimno pripoved o odraščanju v deprivilegiranemu nižjemu delavskemu razredu v drugi polovici prejšnjega stoletja, pripoved skozi katero pa avtor preizprašuje lastno pozicijo nekoga, ki se je tekom življenja zavihtel med ugledne intelektualce in pobegnil iz provincialnega okolja. Didier Eribon tematizira sram in krivdo, ki je s tem povezana in načine iskanja lastne identitete ter avtonomije, hkrati pa obračuna s preteklostjo, ki ga je neizbrisno zaznamovala. Pronicljivo prepleta intimne spomine na svoje otroštvo s sociološko analizo vzrokov za perpetuiranje represije dominantnega razreda nad drugimi. Opisuje zaznamovanost zaradi razreda in homoseksualnosti, opisuje odnos belih moških do žensk in tragičen položaj francoskih delavk ter trpljenje in stigmo, ki jo prinese življenje v revščini, pod drobnogled pa postavi tudi razloge za obrat francoskega delavstva v politično desno smer oziroma za porast podpore populistični Nacionalni fronti. Knjigo Vrnitev v Reims nam je predstavil prevajalec Iztok Ilc.
https://radioprvi.rtvslo.si/2022/06/sobotno
-branje-227/



Dr. Alenka Zupančič: Raje umremo, kot da pustimo, da nas nekaj zares prestraši

https://youtu.be/Ha-TgvfFl24



MLADEN DOLAR 

pogovor na Valu 202
https://val202.rtvslo.si/2022/05/nedeljski-gost-292/?framed=0

Dr. Mladen Dolar je eden bolj izpostavljenih sodobnih slovenskih filozofov. Je profesor na ljubljanski Filozofski fakulteti, gostuje pa tudi na drugih univerzah v Združenih državah in Evropi.
Skupaj s Slavojem Žižkom in Rastkom Močnikom je v osemdesetih soustanovil Društvo za teoretsko psihoanalizo, ki je na svojstven način povezalo lakanovsko psihoanalizo, Heglovo filozofijo in družbeno kritiko. Ob sedanjem jedru tako imenovane ljubljanske šole teoretske psihoanalize pa moramo omeniti še dr. Alenko Zupančič. Dolar, Žižek, Zupančič, Ljubljanska trojka, za katero pa so tudi že mlajše generacije prodornih filozofov in filozofinj. Dr. Mladen Dolar pa, čeprav ne nastopa rad v medijih, vse od konca sedemdesetih let deluje tudi kot angažiran ter kritičen intelektualec in premišljevalec časa.

Knjižne reference, omenjene v pogovoru:
Mark Fisher: Kapitalistični realizem;
Shoshana Zuboff: The Age of Surveillance Capitalism;
Immanuel Kant: Odgovor na vprašanje: kaj je razsvetljenstvo?;
Mladen Dolar: Od kod prihaja oblast? ter O skoposti.

Filma, omenjena v pogovoru:
Don't look up in
Izgubljene iluzije (Illusions Perdues).

Glasbeni izbor dr. Mladena Dolarja je sestavljen iz dveh ženskih glasov, ki sta vsak po svoje zarezala v svoj čas: Janis Joplin in nekdanja Dolarjeva študentka Irena Tomažin.



SLAVOJ ŽIŽEK, THE GUARDIAN

NE SMEMO VEČ DOPUŠČATI,  DA NAM RUSIJA DEFINERA POGOJE V UKRAJINI

ttps://www.theguardian.com/commentisfree/2022/may/23/we-must-stop-letting-russia-define-the-terms-of-the-ukraine-crisis

SMETNJAK

"Prevladuje vtis, da ima Smetnjak nekaj proti umetnosti oziroma umetnikom.

Ni nam najbolj jasno, kaj naj bi umetnost bila, a vemo, da se jo zamenjuje z esteticizmom, v najslabšem primeru z dekorativnostjo. Esteticizem je šopirjenje z lastnim okusom, ki ni niti lasten, saj je determiniran s premenami mode. Esteticizem je poglavitna ideologija okolja, v katerem skuša živeti in preživeti tudi Smetnjak. Esteticizem ni sposoben sproducirati nobenega nelagodja, kar naj bi vsaj nekdaj bila naloga umetnosti, a to še ne pomeni, da ne čutimo zadrege spričo njegove omejenosti ali nezmožnosti doseganja etičnega minimuma.

Ko smo že ravno pri etiki, Cirkus premore manifest, ki naj bi definiral njegovo delovanje.

Manifesti so kliše avantgardizma, avantgardizem je kliše esteticizma. Visokoleteče, eterične, “sublimne” fraze, kakršna je “Spodbuja intelektualno drznost, produktivnost in kreativnost ter skepso do družbenih, sistemskih in estetskih samoumevnosti”, so tu vselej zato, da sterilizirajo (in s tem razkrivajo) “umazano” logistiko poslovanja. Kot pravi Ernst Bloch: velike in plemenite besede, s katerimi se cinično prikriva interese, ki se jih ne sme izrekati naglas, ja, “diskurz” lepih, estetskih, estetizirajočih duš. Saj je menda vsakomur znano, na kakšni bazi se te duše pasejo in razpasejo: malo morje dolžnikov, kakšna bivša žena, ki rihta naročnike, (avantgardistično) zganjanje elitizma/snobizma prek parazitiranja tako na “državi” kot “zasebnem kapitalu” … Vse je še preveč transparentno, Smetnjak pa si dovoli vztrajati na tem, da more in mora obstajati kakšna druga metodologija. Skratka, oni o visoki umetnosti in visokem oglaševanju, mi o nizkotnosti takih vnebovzetij, takega delovanja, takega reda stvari. Oni o Listniku, mi o RitoListniku."

POSEBNI SKEPTICIZEM V UMETNOSTI

Maja Breznik
2011

»Umetnostni sistem je bistvena ovira, ki brani umetnostno ustvarjanje pred vprašanji splošnega skepticizma in pred, kar je leta 1936 Walter Benjamin imel za neizogibno, umetnostjo, ki bi izhajala neposredno iz prakse, iz politike, ne pa iz kultne funkcije umetnosti,«
- Maja Breznik

Knjiga Maje Breznik Posebni skepticizem v umetnosti je delo, ki je za svoj predmet obravnave, ko smo na prehodu iz nacionalne umetnosti v globalen, mednarodni umetnostni sistem, vzelo rezultate terenskih intervjujev z akterji v različnih umetnostnih oz. kulturnih poljih: vizualni umetnosti, gledališču, glasbi (v soavtorstvu z Lidijo Radojević) in založništvu.

V vsakem od teh polj avtorica razbere specifične antagonizme: v vizualni umetnosti poteka konfrontacija med umetnostnim sistemom v centru in perifernimi, lokalnimi praksami; v gledališču med pristopom osvajanja državnih institucij in neodvisno produkcijo; v glasbi med komercialnimi avtorji z njihovimi korporativnimi tantiemami in alternativno naredi si sam sceno; v založništvu med visoko, a neprofitno literaturo in komercialnim množičnim tiskom. Ne glede na različna, včasih diametralno nasprotna stališča intervjuvancev in specifične značilnosti ter pereče problematike posameznih kulturnih praks, je avtorica na njihovem ozadju razbrala vsem skupno ideologijo – posebni skepticizem v umetnosti. V skladu z njo se bije nenehen manihejski boj prave umetnosti z lažno, pri čemer pa se ne podvomi v moderno institucijo umetnosti kot take, in prav ta dvom je lasten avantgardnim gibanjem, ki pa jih sodobni, profit sledeči umetniški sistem vse prelahko inkorporira vase.

Poleg analize Maje Breznik knjiga vsebuje osem komentarjev različnih avtorjev, ki dodatno osvetljujejo izsledke raziskave v posameznem obravnavanem polju in podajajo teoretske ter kritične prispevke k njenim vpogledom. Delo obenem zaokroža obširen epilog Rastka Močnika, ki poskuša na podlagi analize razvoja likovnih praks v moderni prikazati, da je način vpetosti sodobne likovne umetnosti v politično-ekonomske odnose ključ za razumevanje pričujočih trendov podrejanja neoliberalnim silnicam ostalih kulturnih področij.

Knjiga je napisana v poljudnem in jasno razumljivem jeziku, čeprav se opira na sodobna teoretska dognanja in pojme, in vsebuje obilno konkretnih primerov. Namenjena je družboslovcem in humanistom kot tudi širšemu bralnemu občinstvu, predvsem tistim, ki jih zanimajo antagonizmi sodobne umetnosti in kulture.

Komentarji: Boris Buden, Eda Čufer, Borislav Mikulić, Dragan Klaić, Polona Poberžnik, Primož Krašovec, Gregor Kocijan, Aldo Milohnić
Epilog: Rastko Močnik

Soavtorica poročila o glasbeni produkciji: Lidija Radojević


     

PRIMOŽ KRAŠOVEC

TUJOST KAPITALA je nova knjiga z lepim kupom svežih uvidov, ki pomete z nekaterimi zarjavelimi klišeji in odpre prostor in zahtevo po bolj natančnem razumevanju in definicijah  današnje družbe. Pohvala gre tudi avtorju naslovnice, ki dobro zadane bistvo knjige v stilu ni vse tako kot izgleda na prvi pogled. 



intervju:
https://www.mreza-mira.net/vijesti/razno/primoz-krasovec-intervju-za-prometej-ba-ponasanje-bumera-je-primjer-glupe-automatizacije/



Iz fotodokumentacije DELA: Jože Suhadolnik

RICHARD WOLFF: TRAGEDIJA EX-SOCIALISTIČNIH NARODOV





ANDREJ STOPAR: AMERIŠKI RUBIKON

"To je globoka relativizacija vsega, obenem še rubikon, ampak že njegov drugi breg. Ta neznana širjava, kjer se lahko obrneš kamorkoli, samo nazaj ne. Zakaj ne? Nemogoče se je politiku, ki je okusil sladkost tega načina; da ne odgovarja politično, da lahko reče karkoli, da lahko eklatantno laže, ampak mu ljudje še zmeraj sledijo in verjamejo vanj..., takšen sistem nikoli ne bo šel nazaj v prejšnje čase, kjer so ljudje, seveda, veliko lagali, ampak so morali to z izrednimi bravurami prekrivati, kajti drugače to preprosto ni bilo uresničljivo. Danes je uresničljivo vse."

Poslušajte izjemno zanimiv intervju z Andrejem Stoparjem tu: 






KITAJSKA
Kitajska je dežela številnih nasprotij. V velemestih vzhoda je izrazit razvojni preskok, ki ga je Kitajska naredila v zadnjih desetletjih, najbolj nazoren. Tu najsodobnejša infrastruktura zagotavlja visoko kvaliteto bivanja; za tako rekoč vse storitve potrebujete le pametni telefon. Nagel razvoj je prinesel številne globoke spremembe in prioritete družbe se spreminjajo. Vse manj je občudovanja zahoda, ki je bilo še pred nekaj leti skoraj samoumevno, vse manj je tudi pripravljenosti na nekoč običajne celodnevne delovnike. Nova blaginja je prinesla številne nove možnosti za preživljanje prostega časa in predvsem mladi jih ne želijo zamuditi. Medgeneracijski prepad je vse širši. Pomembno mesto pri oblikovanju mnenj ima seveda kitajski splet, kjer igra pomembno vlogo državna cenzura. Seveda pa od naglo rastoče državne blaginje niso imeli vsi enakih koristi. Ločnica med razvitim kitajskim vzhodom in mnogo manj razvitim zahodom je velika. Na Kitajskem je dostop do temeljne družbene infrastrukture, kot sta zdravstvo in šolstvo, povezan s krajem stalnega prebivališča, ki ga nikakor ni preprosto spremeniti. Pritisk na ključna velemesta, kjer so najboljše institucije, je izreden, konkurenca prav tako. In številnim se visoka življenjska in karierna pričakovanja ne uresničijo. Nekaterim dejavnikom, ki oblikujejo kitajsko družbo danes, smo se posvetili v tokratni Intelekti, v kateri so sodelovali trije sinologi: doc. dr. Maja Veselič, predavateljica na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani; Luka Golež, ki že 7 let živi in študira v Pekingu; Nika Zobec, ki že 8 let živi in dela v Šanghaju.

Več o Kitajski poslušajte tukaj: 

Sodobna Kitajska - družba | podcasti.si



UKRAJINA

Nekaj kritičnih misli Seva Gunitsky-a:
 

ob analizi krize v Ukrajini Stephana M. Walta, kulminista pri FORIGEN POLICY in Renee Belfer, profesorja za zunanje zadeve na univerzi Harward.





JONATHAN LEADER MAYNARD 

 je eden najbolj briljantnih  angleških mislecev o idologijah ekstemizma in masovnega ubijanja. 

On top of nationalist, environmentalist, and feminist activism in the 1990s, the early 21st Century has seen a dramatic growth of Islamist fundamentalism, the hitching of the world's superpower to radical neoconservative and populist agendas, and the deepening ideological polarization in domestic politics the world over. In this talk, Dr. Leader Maynard re-examines the role ideology plays in violent political conflict, and offers an explanation of the profound ideological changes taking place in world politics in the early 21st century. ----------------------------

Dr. Leader Maynard was educated at King's College London and the University of Oxford before serving as the Rank-Manning Junior Research Fellow at New College, Oxford from 2013-2015. He is now a Departmental Lecturer in the Department of Politics and International Relations at Oxford, and a Research Associate of the Oxford Institute for Ethics, Law, and Armed Conflict. His current book project, 'Ideology and Mass Killing' is due to be published with Oxford University Press in



The American polity is cracked, and might collapse. Canada must prepare

The U.S. is becoming increasingly ungovernable, and some experts believe it could descend into civil war. What should Canada do then?

THOMAS HOMER-DIXON

DECEMBER 31, 2021UPDATED JANUARY 2, 2022

Prof. Thomas Homer-Dixon je izvršni direktor inštituta Cascade na univerzi Royal Roads. Njegova zadnja knjiga je Commanding Hope: The Power We Have to Renew a World in Peril.
Je  profesor in avtor. Uporablja znanost o kompleksnosti, da preuči grožnje svetovni varnosti – zlasti ekonomsko nestabilnost, okoljski stres, ideološko polarizacijo in množično nasilje – in kako se lahko ljudje, organizacije in družbe odzovejo na te grožnje.

Danes, ko opazujem nastajajočo krizo v Združenih državah, vidim politično in družbeno pokrajino, ki utripa z opozorilnimi signali.
"Do leta 2025 bi lahko ameriška demokracija propadla, kar bi povzročilo izjemno domačo politično nestabilnost, vključno z razširjenim civilnim nasiljem. Do leta 2030, če ne prej, bi lahko državo vodila desna diktatura.
Teh možnosti ne smemo zavreči samo zato, ker se zdijo smešne ali preveč grozljive, da bi si jih lahko predstavljali. Leta 2014 bi se skoraj vsem zdel nesmiseln tudi predlog, da bi Donald Trump postal predsednik. Toda danes živimo v svetu, kjer absurd redno postaja resnično in grozno vsakdanje.
Vodilni ameriški akademiki se zdaj aktivno ukvarjajo z možnostjo usodnega oslabitve ameriške demokracije.
Prejšnji november je več kot 150 profesorjev politike, vlade, politične ekonomije in mednarodnih odnosov pozvalo kongres, naj sprejme zakon o svobodi glasovanja, ki bi zaščitil integriteto volitev v ZDA, vendar je zdaj zastal v senatu. To je trenutek "velike nevarnosti in tveganja," so zapisali. "Čas teče in polnoč se bliža."
Sem strokovnjak za nasilne konflikte. Več kot 40 let sem študiral in objavljal vzroke za vojno, družbeni zlom, revolucijo, etnično nasilje in genocid, skoraj dve desetletji pa sem vodil center za študij miru in konfliktov na Univerzi v Torontu."
Več na:

https://www.theglobeandmail.com/opinion/article-the-american-polity-is-cracked-and-might-collapse-canada-must-prepare/


Sahra Wagenknecht | Politika identitete in kultura odpovedi - kako samopravična je levica?
V preteklosti so delavci volili leve stranke, te pa so se borile za višje plače. Danes levičarje zanimajo zvezdice spola, migracije in politika identitete – delavci pa pogosto glasujejo za desne populiste. To ne velja samo za Švico ali Nemčijo. Nekaj ​​podobnega je mogoče videti v Franciji in ZDA. Nova levica živi v velikih mestih in je akademsko izobražena. Kako bi lahko prišlo tako daleč? In kako se k temu ujema volilna zmaga Olafa Scholza?
Glavni urednik NZZ Eric Gujer govori z nemško politiko in publicistko Sahro Wagenknecht.
29 nov. 2021

"Naštimajte si podnapise, tudi slovenski niso slabi.
Edina političarka levice, ki si drzne javno naslavljati teme, ki jih skrajno desna politika populistično zlorablja. Jasno tudi pove, da je levica zašla v meščansko samozadovoljstvo. Pred 100 leti so tako kot danes etično odpovedale ravno meščanske stranke, kar je bil zagon za diktature in fašizme. In potem kritizirajte še njen populizem. Več kot polovica delavno aktivnih državljanov ta trenutek prejema največ minimalno plačo. Oblasti po Evropi in razvitem svetu blokirajo produkcijo splošnega prebivalstva, nižajo vrednost dela, nižajo vrednost človeka, in višajo vrednost kapitala. Pandemija in cepiva so zgolj sredstva segregacije. Pozabite na lastno manjšino (proticepilke, vegani, črnci, židinje, feministi, ciganke, kadilci, pijanke,...) in mislite na to, kar je vsem skupno!" zapiše na FB  kolega Vasja Nagy iz Dunaja



MAJA BREZNIK
Za tiste, ki se s temo prekarnosti in netipičnih oblik dela srečujete prvič oziroma se še seznanjate z osnovnimi pojmi na tem področju.

PRIMOŽ KARŠOVEC: DRŽAVA, SREDNJI RAZRED IN NACIONALNI INTERES





JANIS VARUFAKIS:
SMO V DOBI TEHNOFEVDALIZMA

POGOVOR NA RADIU ARS:
















VIDEO: Richard Wolff on “What is Money?”








LEA KUHAR
Nova pošta, 15. 9. 2021 Lea Kuhar je predavala o melanholiji levice in resentimentu kot alternativi kapitalističnemu realizmu: Mark Fisher obravnava kapitalistični realizem kot vsesplošni občutek, da je kapitalistični produkcijski način najboljši izmed možnih svetov, ki s svojim specifičnim ekonomsko-političnim načinom delovanja onemogoča potencialnim nasprotnikom, da bi si poskusili zamisliti alternativo. V predavanju smo analizirali dva afekta levih pozicij, za katera smo trdili, da sta danes prevladujoča, to sta melanholija in resentiment. Zaradi specifičnega načina delovanja melanholija levice in resentiment na prvi pogled delujeta protidružbeno, reakcionarno in celo apolitično, zaradi česar se ju ponavadi ne razume kot progresivna ali revolucionarna. Nasproti takšnemu razumevanju smo trdili, da lahko melanholijo in resentiment razumemo tudi kot zametek možnosti vznika alternative kapitalističnemu realizmu.


Alenka Zupančič:
Konec fantazije in fantazija konca

Ena od ponavljajočih se fantazij, povezanih s poznim kapitalizmom, je nedvomno fantazija Konca. Resda se fantazija o Koncu pojavlja tudi zunaj kapitalistične svetovne ureditve in pred njo, a koristno je lahko proučiti, kako je strukturirana v tej svetovni ureditvi, pa tudi do kakšnih sprememb je prišlo v tej strukturiranosti. V predavanju bo predstavljeno, kako fantazija o koncu, o nekakšni radikalni katastrofi, služi temu, da se nič ne konča in da se ohranja status quo. Kljub temu, da je možnost katastrofe zelo pogosto tipičen fantazijski scenarij, pa še ne pomeni, da je katastrofa fantazija v smislu, da se ne more zgoditi. Pri njej je fantazmatski način, na katerega formulira naše sedanje odločitve in dejanja oziroma njihovo odsotnost. Poskušali bomo tudi opredeliti, na kakšen način se umetnost razlikuje od fantazije in lahko deluje kot »konec fantazije«.

Alenka Zupančič je slovenska filozofinja in družbena teoretičarka. Dela kot znanstvena svetovalka na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU. Je tudi profesorica na European Graduate School v Švici ter gostujoča predavateljica na številnih univerzah po svetu. Njeno raziskovalno delo leži na presečišču filozofije in psihoanalize. Je avtorica številnih člankov in knjig.

Dogodek bo moderirala Marijana Rimanić, vodja komunikacije pri projektu RESHAPE in zagrebškem centru za neodvisno kulturo in mlade Pogon.




TADEJ TROHA
komentira zadnje proteste proti cepljenje

Datum predvajanja: 30. sept. 2021

Filozof Tadej Troha, ki spremlja družbeno dogajanje v Sloveniji, opaža, da se je v določenem trenutku zgostilo toliko težav na enem mestu, da ljudje ne najdejo več drugega izhoda, kot da si ustvarjajo "hecne" zgodbe.

"Vlada sama je začela verjeti, da ne gre več za epidemijo, ampak za neki PCT svet, kjer šteje samo to “ali imamo, ali nimamo”."

Pri tem pravi, da je vlada tudi pozabila na osnovo, da cepivo ne prime v trenutku, ko ga dobimo. "Poleg tega pa je pozabila na priporočilo, za katerega smo vedeli, da velja pri vektorskih cepivih, da je tveganje pri mlajših ženskah večje. Tisto, kar je tukaj škandalozno, je to, da vlada ni mogla ohraniti vztrajnosti strokovnih postulatov."
  
                             



BREZ MISELNEGA PREBOJA
Dnevnik, sreda 29. 9. 2021



Roger Berkowitz o avtoritarnih liberalnih elitah, propagandi in porazu znanosti

Več vidikov je. V knjigi Small Town in Mass Society iz šestdesetih let prejšnjega stoletja je glavno sporočilo, da v malih mestih – kar bi lahko bila Ljubljana pred tridesetimi leti – naletimo na prepričanje, da so drugačni, posebni. Imajo svoje vrednote in navade, drugačne od svetovljanskih velemest.

A če pogledamo pobiranje smeti, šolski in davčni sistem ter kaj ljudje počno, se izkaže, da so vsi vse bližje ureditvam velikih mest. Vse manj so drugačni. Zakaj? Razlogov je veliko, a knjiga trdi, da v malih mestih ljudje nočejo plačevati lokalnih davkov, zato v vse večji meri sprejemajo denar od zveznih oblasti. To pa pomeni, da izgubljajo nadzor, besedo pri odločanju, kako so stvari organizirane, in vse bolj so integrirani v širši sistem. Postanejo del množične družbe, četudi se še vedno vidijo kot malo mesto.

To se dogaja po svetu, morda še posebej v Evropi. EU ima veliko denarja, ki pa pomeni tudi izgubo lokalnega nadzora in odločanja. Če vzameš denar, moraš praviloma slediti pravilom tistega, ki denar da.

Na to je vezan tudi drugi del odgovora – vključenost v svetovno gospodarstvo. Izgublja se lokalni nadzor, možnost, biti nekaj posebnega – lahko imaš lokalno kulinariko in reko. A celo reka je vse bolj podobno urejena kot reka, ki teče skozi Kopenhagen. Tudi restavracije, hrana, pijače so podobne, okusi so podobni.

Ko pride do vprašanj morale in mednarodnega prava, morda kdo misli, da bodo stvari naredili po svoje, a če pride denar iz Evrope, če si del evra in moraš spoštovati omejitve proračunskega primanjkljaja, nenadoma nimaš več svobode, da bi naredil stvari po svoje.

In to so tudi razlogi, zakaj je bila Hannah Arendt skeptična do idej o svetovni vladi – prepričana je bila, da bo vsaka vlada, mala ali velika, postala skorumpirana in zelo verjetno, avtoritarna, celo diktatorska. Večja ko je centralizacija moči, večja je verjetnost, da bo oblast tiranska, despotska, totalitarna in se bo svoboščine ljudi izgubilo. Če imamo svetovno vlado, je vprašanje, kdo bo njena opozicija? Za Hannah Arendt je bila zato pomembna razpršenost moči v različnih institucijah. A to pomeni večji kaos – liberalni tehnokrati ter mnogi drugi kaosa ne marajo. Verjamejo, da bodo različne skupine ljudi delovale diskriminatorno in ne bo nikogar, ki bi zagotovil enakopravnost in pravičnost za vse. A če imaš oblast, ki to zagotavlja, obstaja nevarnost, da postane oblast diskriminatorna in diktatorska – kdo ji bo nasprotoval?


SHERI BERMAN
THE CONSEQUENCES OF THE NEOLIBERAL CAPITALISEM IN EASTERN EUROPE 2021

Sheri Berman 6. septembra 2021
Sheri Berman trdi, da je postkomunistični levi objem ekonomskega in političnega liberalizma omogočil populistom, da se usmerijo proti slednjemu.
V zadnjem desetletju se je evforija, povezana s propadom komunizma, spremenila v pesimizem, saj so številne nekoč obetavne demokracije v vzhodni Evropi zdrsnile v neliberalizem in celo v avtoritarizem. Razumevanje, zakaj se je to zgodilo, je ključnega pomena ne le za znanstvenike v regiji, ampak tudi za podpornike demokracije po vsem svetu.
Ker so vzhodnoevropske države danes bogatejše kot leta 1989 in imajo državljani dostop do izdelkov in ugodnosti, o katerih so v komunizmu lahko le sanjali, se gospodarske pritožbe pogosto zavračajo kot možni vzroki podpore desničarskim populistom in demokratičnega nazadovanja. gibanje po njih. Toda takšno sklepanje temelji na poenostavljenem razumevanju prehoda v neoliberalni kapitalizem ter družbenih in političnih posledic. Čeprav je vzhodna Evropa seveda v marsičem značilna, se raziskave znanstvenikov iz regije o teh posledicah naučijo tistih, ki poskušajo razumeti vlogo, ki jo ima neoliberalni kapitalizem pri povzročanju težav demokracije v drugih delih sveta danes.


WE ALREADY HAVE SOCIALISEM, SOCIALISEM FOR THE RICH AND INDIVIDUALIZEM FOR POOR

BERNIE SANDERS



                 

HOW CAPITALISM WORK
HOW YOU BEEN EXPOLTED

PROF. RICHARD FOLFF

https://youtu.be/2mI_RMQEulw

                     

ANTROPOLOG ERNESTO DE MARTINO

 


Though his work was little known outside Italian intellectual circles for most of the twentieth century, anthropologist and historian of religions Ernesto de Martino is now recognized as one of the most original thinkers in the field. This book is testament to de Martino’s innovation and engagement with Hegelian historicism and phenomenology—a work of ethnographic theory way ahead of its time.

This new translation of Sud e Magia, his 1959 study of ceremonial magic and witchcraft in southern Italy, shows how De Martino is not interested in the question of whether magic is rational or irrational but rather in why it came to be perceived as a problem of knowledge in the first place. Setting his exploration within his wider, pathbreaking theorization of ritual, as well as in the context of his politically sensitive analysis of the global south’s historical encounters with Western science, he presents the development of magic and ritual in Enlightenment Naples as a paradigmatic example of the complex dynamics between dominant and subaltern cultures. Far ahead of its time, Magic is still relevant as anthropologists continue to wrestle with modernity’s relationship with magical thinking.




TRISTAN HARRIS: KONEC SVOBODNE VOLJE
internetni filozof in soavtor filma SOCIAL DILEMA
video intervju:


GUY STANDING INTERVJU

Vstopamo v kapitalizem, v katerem bo premoženje v rokah rentne plutokracije        

Boris Buden je zanimiv hrvaški filozof tudi zato, ker govori o nas, naši nedavni skupno preteklosti. O tem ali je postkomunizem v naših krajih sploh kaj drugega, kot past v katero smo zašli in zgubili svoje avtentične cilje, se sprašuje tudi v svoji novi knjigi TRANSITION TO NOWHERE. Prisluhnite pogovoru Borisa Budna z njegovim založnikom Paolom Caffonijem tu:




                   


ALFRED W. CROSBY

Ekološki imperializem velja za temeljno besedilo na področju zgodovine okolja
in je vplival na številnih drugih področjih, vključno s post kolonialnimi študijami.
Leta 1987 je bil nagrajen z nagrado Ralph Waldo Emerson. Ekološki imperializem:
The Biological Expansion of Europe, 900-1900 je knjiga iz leta 1986 okoljskega
zgodovinarja Alfreda W. Crosbyja. Knjiga temelji na prejšnji Crosbyjevi študiji
The Columbian Exchange, v kateri je opisal zapleten globalni prenos organizmov,
ki je spremljal evropsko kolonizacijo. V ekološkem imperializmu želi Crosby
razložiti, zakaj so evropski kolonialisti uspeli ustanoviti družbe naseljencev v
zmernih regijah po vsem svetu. Trdi, da je to predvsem posledica "portmanteau biota"
mikrobov bolezni, plevela, udomačenih rastlin in živali, ki so spremljali Evropejce,
uničevali lokalno prebivalstvo in bistveno preoblikovali lokalne pokrajine. Širjenje
evropskih bolezni, rastlinstva in živalstva je šlo z roko v roki z rastjo prebivalstva. 
Posledično so ti imperialisti postali lastniki najpomembnejših kmetijskih zemljišč
na svetu. Knjiga je predstavila napredno razumevanje vplivov globalnega
kolonializma na okolje in preoblikovala razumevanje same kolonialne izkušnje,
v središče katere pa je postavila okoljske dejavnike.


     


MAJA BREZNIK





EKONOMIST GUY STANDING
NOVA KNJIGA

Politiki, finančniki in birokrati trdijo, da verjamejo v proste konkurenčne trge, vendar so zgradili najbolj nesvoboden tržni sistem, ko so ga kadarkoli ustvarili. V tej pozlačeni dobi se dohodek usmerja lastnikom premoženja - finančnega, fizičnega in intelektualnega - na račun družbe. Plače stagnirajo, saj se trgi dela spreminjajo z zunanjim izvajanjem, avtomatizacijo in gospodarstvom na zahtevo, s čimer ustvarjajo več dohodka od najemnin, hkrati pa širijo prekariat.
Tekst je v celoti posodobljen z uvodom, ki preučuje sistemska vprašanja, ki sta jih razkrila Brexit in Covid-19. The Corruption of Capitalism trdi, da rentni kapitalizem spodbuja revolt.
Guy Standing v tej knjigi predstavlja nov sistem razdeljevanja dohodka, ki bi dosegel izumrtje rentnikov in hkrati spodbudil trajnostno rast.


         

EKONOMIST PROF. RICHARD WOFF

INFLANCIJA IN POMANJKANJE DELAVCEV 

Video si oglejte na tej povezavi: 

https://www.youtube.com/watch?v=ERxbkHYWgMY

                   


PREZENTIZEM IN BOLNIŠKO NADOMESTILO SAMOZAPOSLENIH
 
Gorazd Kovačič, Maida Beganović, Polona Glušič, Eva Juren, 
Dejan Navodnik, Klemen Polič, Sara Rihtaršič, Eneja Rusjan,
Minea Rutar, Emina Vejseloska, Simona Zupanc in Žiga Žunec 

urednik Gorazd Kovačič

                  
                

DUŠAN RUTAR









REVIJA RAZPOTJA

http://old.razpotja.si/category/clanki/

„Vsepovsod v življenju so razpotja. Sleherni človek stoji enkrat na začetku, na razpotjih – to je njegova popolnost, brez njegove zasluge. Kje stoji na koncu – kajti na koncu je nemogoče stati na razpotjih, je njegova izbira in njegova odgovornost.”  – Kierkegaard

Razpotja so mesta, kjer se srečujejo različne poti. Vsaka od njih poteka po svoje: razpotje ni stekališče ali sinteza, temveč prostor srečevanja. Hkrati pa ima popotnik na razpotjih možnost, da premisli o svoji usmeritvi in se usmeri drugam. Kam bo šel naprej, je njegova stvar. Metafora ni naključna. Revija Razpotja je zasnovana kot javni prostor, v katerem se srečujejo različna stališča. Namen revije je omogočiti odprto in argumentirano razpravo o najrazličnejših temah sodobnega sveta, o katerih pogosto govorimo, a jih mnogokrat obravnavamo površno in brez temeljitega premisleka. Temu konceptu sledi tudi uredniška politika. Vsaka številka je posvečena široko zastavljeni temi, ki jo želimo osvetliti iz različnih stališč in v skladu z različnimi pristopi. Prispevke zbiramo tudi na podlagi odprtega poziva, ki je objavljen na spletni strani in v sami reviji. Čeprav so Razpotja vseslovenska revija, ki skuša zaobjeti celoten slovenski kulturni prostor, ima tudi svoje regionalno poslanstvo, zato ima posebno rubriko, posvečeno Goriški. Razpotja od leta 2014 tudi sodelujejo s slovenskimi ilustratorji mlajše generacije, ki prispevajo svoje ilustracije za tematski sklop in naslovnico. Revija Razpotja je četrtletnik s poglobljenimi članki o družbenih in kulturnih vprašanjih. V njej se srečujejo različna stališča o temah, ki krojijo naš vsakdan, a večinoma ostanejo brez temeljitega premisleka.

    
ZA-MISLI




http://za-misli.si/

Za-misli smo si zamislili, da kritično spodbujamo misel, da odpiramo oči, krepimo duha, spreminjamo prakse možnega. Če ti misel teče in beseda je draga, je ta spletna stran zate prava. Išče se odkritost, pogum, brezkompromisnost in um, ki dialektično se bori, da resnico ulovi.

Ustvarjalci Za-misli si ne postavljamo omejitev v lastnem razmišljanju, zavračamo predsodke in smo odprti za drugačnost ter nove izkušnje. Prepričani smo, da lahko le tako okusiš svobodo, saj nisi pripadnik čredne skupine, ampak postaneš nomad in greš, kamor ti veli razum in te vleče srce. Zanimajo nas zgodbe ljudi in skupin, ki skušajo ustvariti nove družbene prakse in reartikulirati vladajoči družbeni red.

Neodvisnost je in se kaže najprej kot stanje duha ter je hkrati tudi odločitev za življenje; zato tu ni prostora za kompromise, politično korektnost, stranpoti ali bližnjice. Gre pravzaprav za način mišljenja oz. razmišljanja, najprej o sebi in seveda nujno tudi o drugih, razmišljanje, ki mora biti odločno, avtonomno in jasno. V tem vsesplošnem malodušju, v individualnem konformizmu, kjer se zapoveduje kopičenje, uživanje, izstopanje in uspešnost, so mesta, kot je Za-misli lahko kalilnica sprememb za prihodnost.



IMMANUEL WALLERSTEIN 

KAPITALIZEM ODHAJA, KER NE DELUJE VEČ


             https://youtu.be/riK3dlgusrI


in knjiga IMA KAPITALIZEM PRIHODNOST?



Prihodnja desetletja bodo prinesla presenetljive pretrese in hude preizkušnje. Nekaj jih bo videti zelo novih, nekaj precej starih. Številni bodo ustvarili politične dileme in zahtevali izjemno težke odločitve. To se utegne zgoditi prav kmalu in bo zagotovo vplivalo na življenje tistih, ki so zdaj mladi. Toda to ni nujno slabo ali edinole slabo. V desetletjih, ki so pred nami, se bodo odprle tudi možnosti, da delamo stvari drugače kakor prejšnje generacije. V pričujoči knjigi na podlagi našega sociološkega znanja o svetovni zgodovini raziskujemo in razpravljamo o tem, kakšne bodo najverjetneje te preizkušnje in možnosti. Navsezadnje je najbolj skrb zbujajoče to, da je pred skoraj tremi desetletji s koncem hladne vojne postalo skoraj nemoderno – celo neprimerno – razpravljati o možnih prihodnostih sveta in še zlasti o obetih kapitalizma.

CORNEL WEST

Pogovor z dr. Cornelom Westom o tem, zakaj se je odločil zapustiti univerzo Harvard po sporu zaradi zavrnitve mandata profesorja in o tem, kako povečati raznolikost v akademskem svetu. Med drugim pove, da so morda bila povod za zavrnitev ponovnega desetletnega mandata za profesorja, ki so jo na Harvardu sicer kasneje preklicali, njegova stališča do palestinskega vprašanja:

Cornel Ronald West (rojen 2. junija 1953) je ameriški filozof, politični aktivist, družbeni kritik in javni intelektualec. West se osredotoča na vlogo rase, spola in razreda v ameriški družbi ter načinov, s katerimi ljudje delujejo in se odzivajo na njihovo "radikalno pogojenost". Radikalni demokrat in socialist, ki  črpa iz številnih tradicij, vključno s krščanstvom, črno cerkvijo, marksizmom, neopragmatizmom in transcendentalizmom. Med njegovimi najvplivnejšimi knjigami sta Race Matters (1994) in Democracy Matters (2004).

West je vodilna osebnost leve politike v ZDA. V svoji karieri je bil profesor in štipendist na univerzi Harvard, v Dartmouth College, na univerzi Princeton, na univerzi Yale, na univerzi Pepperdine, v teološkem semenišču Union, ki je povezano z univerzo Columbia in na univerzi v Parizu. 

                


ALENKA SOTTLER

INTERVJU NA SPLETNI STRANI ASOCIACIJE
http://www.asociacija.si/si/2019/07/03/iz-prve-vrste-alenka-sottler/

                
ELENA PEČARIČ

Knjiga, ki vam bo gotovo vzela sapo! “Ne nemogoči spoj kar najbolj intimne zgodbe, najbolj boleče osebne travme, avtobiografskega razgaljenja, z univerzalnostjo človeškega izkustva.”
(Mladen Dolar)


Edinstvena izkušnja sociologinje in filozofinje Elene Pečarič ubesedena v knjigi SVOBODA DIHANJA založbe ZRAKOGLED širi naša spoznanja zaznave in poglede. Izjemna knjiga je potovanja na skrajne robove človeške eksistence, kjer se stvari izostrijo in postanejo stvar življenja ali smrti. Enostavno je ne smemo zamuditi, tako pomembna sporočila prinaša!
Spremno besedo je napisal Mladen Dolar. 
 

“Nisi se odločila le za to, da dihaš, temveč da govoriš. V slovenskem prostoru si zahtevala, vztrajala, dajala zglede, ki so spodbudili novo pisanje o hendikepu, drugačna premišljevanja. Ta so nas odmaknila od ustaljenih invalidskih žalostink, invalidizirajočih »rešitev«, ponižujočih podob, samoumevnih mizernih, sivih življenj. Zahtevala si prostor, hotela, da te slišijo, da deluješ, spreminjaš.” (Darja Zaviršek)
 

                  

MENTALITETA ŽRTVE / VICTIM MENTALITY

"Človek, ki svoje realnosti ne obvladuje, se počuti nemočen, nekompetenten, je netoleranten, nemotiviran, slabo se samoregulira, torej njegovo vedenje ni najbolj prijetno in ni zadovoljen z življenjem. Najpomembneje pa je to, da ima nezavedni občutek, da mu celotna realnost nekaj dolguje. V njem obstaja večno nezadovoljena potreba po tem, da ta dolg poravna. To tudi počne, zato deluje sebično in na račun drugih. Pogosto deluje čustveno ali celo fizično nasilno. Do drugih je ljubosumen, zavisten jih omalovažuje, jim jemlje energijo, spodnaša tla pod nogami oziroma jim meče polena pod noge. V njem tli potreba po maščevanju."

Zlobni ljudje mislijo, da ne počnejo nič slabega, le pravico zase hočejo vzpostaviti oziroma urediti nepravične razmere. Zlo se rojeva iz mentalitete žrtve.

Človek, ki svojo realnost obvladuje, se počuti močnega, kompetentnega, je motiviran, dobronameren, velikodušen, dobro se samoregulira oziroma prijetno obnaša in je zadovoljen z življenjem oziroma živi v blagostanju. Predvsem pa ga preveva občutek hvaležnosti."

citat iz: https://www.metropolitan.si/odnosi-in-psihologija/o-jinu-in-jangu-dobrega-in-zla-razvitosti-zavesti-in-sreci-razmislja-david-cigoj/

                


GORAN VOJNOVIĆ

V nedavni kolumni v Dnevniku Goran Vojnović predlaga, da se sprijaznimo s sabo, da nikoli ne bomo drugi Švicarji. Da so bile to le "...kratke sanje! Zbežale ste, ko se je dan zazoril", če si izposodim prispodobo iz Prešerenove pesmi Slovo od mladosti.
Ja, prav ima Goran. Sprejeti samega sebe z vsemi napakami vred pomeni odrasti in šele ko to storimo, takrat razumemo, kako je to težko in postanemo prizanesljivi do napak drugih. Neprestani medsebojni očitki pomenijo samo znak, da bo treba odrasti tako na nivoju posameznikov kot na nivoju države za prvi korak k razrešitvi  krize. Nismo in nikoli ne bomo drugi Švicarji, se bomo pa še močno prešvicali s tako prenapihnjenimi predstavami o nas samih.






                     

VASJA BADALIČ


Badalič, doktor filozofije, novinar in publicist, s svojim izvrstnim družboslovnim, sociološko-ekonomskim knjižnim prvencem posega v samo srce sodobnega »globalnega« kapitalizma, v izvozno-predelovalne cone dežel tretjega sveta, od Južne Amerike do Afrike, v katerih se proizvaja veliko blaga za zahodne trge in ki so nastale v sodelovanju vlad in transnacionalnih podjetij. V teh conah so dovoljene spremembe v splošnih pravilih o delovnih razmerjih na škodo zaposlenih, tam je osnova za plačilo izračun najnižjih življenjskih stroškov delavcev, še raje delavk, saj je ideal mezdnega delavca v napol sužnjelastniškem razmerju ženska, ki je mlada, neporočena, zdrava, suha, stanuje blizu delovnega mesta in nima kakih delovnih izkušenj. Sodobni kapitalizem in potrošništvo Zahoda tako po avtorjevem mnenju pomembno temelji na zaposlenih v teh conah s 100 evri plače. 

Samo Rugelj

KNJIGO LAHKO KUPITE TU: https://www.bukla.si/knjigarna/druzbene-vede/sociologija/za-100-evrov-na-mesec.html

                                           

MARK FISHER

MARK FISHER je bil angleški kulturni in glasbeni kritik in filozof, profesor na univerzi Goldsmiths. Namesto, da zasedanje obdobje uporabljamo izraz postmodernizem predlaga raje termin POLITIČNI REALIZEM, podobno kot smo včasih poznali SOCIALISTIČNI REALIZEM.  Prevod knjige KAPITALISTIČNI REALIZEM. ALI NI ALTERNATIVE? je nedavno izšel pri založbi MASKA. Posebej zanimivi so njegovi uvidi v študentsko populacijo, ki si  jih je pridobil v živo kot profesor. Preberite odlomek na spodnji fotografiji.  Spremno besedo DUHOVI MARKA FISHERJA je prispeval Muanis Sinanović, ki zapiše: »KAPITALISTIČNI REALIZEM je delo, ki po svojih oblikovnih značilnostih kot tudi po vsebini morda najbolje artikulira vzdušje prekarnega sloja v enaindvajsetem stoletju ter analizira njegove ekonomske pogoje ter kulturne značilnosti.«



PATER PAVLE GRŽAN

DOKUMENTARNI FILM

Čudovit dokumentarec o patru Pavlu Gržanu in njegovi humanistični misli, ki je na voljo v arhivu RTV Slovenija.

"Duhovnik, pisatelj, doktor literarnih ved in redovnik kapucinov Karel Gržan se ob duhovniškem delu ukvarja tudi s problematiko hrematizma.

Karel Gržan se je rodil leta 1958 v Celju, po končani srednji šoli je vstopil v red bratov kapucinov. Končal je Teološko fakulteto. Leta 2003 pa je na FF v Ljubljani opravil doktorat  s področja literarnih ved. Leta 1997 je ustanovil Don Pierinovo komuno, prvo in edino tovrstno dekliško skupnost v Sloveniji za zdravljenje odvisnosti. Zanimajo ga različna področja, med drugim tudi zgodovina. Protagonist dokumentarnega portreta z naslovom Vstanimo v suženjstvo zakleti je bil izbran z razlogom: edini v Sloveniji se ukvarja  s hrematizmom, to je konceptom, znanim že iz antike, ki iz etičnih razlogov obsoja kopičenje bogastva  in bogatenje posameznikov. Gržanova razlaga je tako izvirna in  samosvoja, da je zamikala tudi filmske ustvarjalce.  Pater Karel Gržan je avtor tridesetih literarnih, strokovnih in poučnih knjig. Portret je nastal ob njegovi  63-letnici in 27-letnici literarnega delovanja. Zakaj je na svetu toliko revnih? Zakaj ima osem najbogatejših ljudi na svetu toliko bogastva kot polovica vsega prebivalstva na Zemlji? Kdo, kako in zakaj nas manipulira in nas s pomočjo medijev, znanj in tehnologije drži v stanju, v katerem to sprejemamo kot samoumevno? V nasprotju z večino, ki je po svetu resneje angažirana na tem področju, Karel Gržan poleg analize ponuja tudi možne rešitve za izhod iz te situacije.

Dokumentarni portret je nastal v produkciji  producenta Casablanca za RTV Slovenija, scenarista sta bila Peter Povh in Zdenko Kodrič, režiser pa Boris Jurjaševič. "

                                

SLAVOJ ŽIŽEK

19. april 2021

WE HAVE TO RETHINK THE DEMOCRACY

https://www.youtube.com/watch?v=gTSta58iII8

                        

DIIDER ERIBON 

"Socialistična levica se je podala na pot globoke preobrazbe, ki je bila iz leta v leto bolj izrazita, in je s sumljivim navdušenjem začela lesti pod plašč neokonservativnih intelektualcev, ki so se s pretvezo o prenovi levičarske misli trudili izbrisati vse, kar je levico delalo levico. Dejansko je prišlo do splošne in globoke preobrazbe etosov kot tudi intelektualnih referenc. Ni bilo več govora o izkoriščanju in odporu, temveč o »potrebni modernizaciji« in »družbeni prenovi« (refondation sociale); nič več besed o razrednih razmerjih, temveč o »skupnem bivanju«; ne več o neenakih družbenih pogojih, temveč o »individualni odgovornosti«. Pojem dominacije in ideja o strukturni polarizaciji med dominantnimi in dominiranimi sta izginila iz politične krajine uradne levice v korist nevtralizirajoče ideje o »družbeni pogodbi«, »družbenem dogovoru«, v okviru katerih so bili posamezniki, definirani kot »enakopravni« (»Enakopravni«? Kakšna neokusna šala!), pozvani, naj pozabijo na svoje »partikularne interese« (se pravi, naj molčijo in pustijo vladajočim vladati, kot si oni predstavljajo). Kaj so bili ideološki cilji te »politične filozofije«, ki se je na široko razpasla in proslavila vsevprek na medijskih, političnih in intelektualnih področjih od desne do leve (njeni zagovorniki so se poleg tega na vso moč trudili izbrisati mejo med levico in desnico tako, da so levico z njenim privoljenjem pritegnili k desnici)? Kaj je bilo na kocki, je bilo komaj prikrito: povzdigovanje »avtonomnega subjekta« in sočasna pripravljenost, da se pomete z razmišljanji, ki so si prizadevala upoštevati historične in družbene determinizme, sta imela za glavno nalogo razgraditi idejo, da obstajajo družbene skupine – »razredi« –, ter tako upravičiti razgradnjo socialne države (welfare state) in socialnega varstva v imenu nujne individualizacije (oziroma dekolektivizacije, desocializacije) pravice do dela ter solidarnostnih in redistribucijskih sistemov. Ti stari diskurzi in stari načrti, ki so bili dotlej v domeni desnice, kjer so jih obsedeno prežvekovali, povzdigujoč individualno odgovornost nad »kolektivizem«, so postali tudi domena dobršnega dela levice. V osnovi bi situacijo lahko povzeli z besedami, da so levičarske stranke, strankarski in državni intelektualci odtlej govorili v jeziku vladajočih in ne več v jeziku vladanih, se izrekali v imenu vladajočih (in z njimi) in ne več v imenu vladanih (in z njimi), in da so torej posvojili vladajoči pogled na svet in s prezirom odrinili (z veliko diskurzivnega nasilja, tako so ga občutili tisti, proti katerim je bilo usmerjeno) pogled na svet s položaja vladanih." DIDIER ERIBON 
Odlomek iz knjige pot v REIMS ki ga je objavila revija DISENZ  lahko v celoti preberete tu: 
https://www.disenz.net/vrnitev-v-reims/





ŠTUDIJE PREKARNOSTI INTERDISCIPLINARNI POGLEDI




Elektronska različica doslej največjega  znanstvenega zbornika ŠTUDIJE PREKARNOSTI INTERDISCIPLINARNI POGLEDI o prekarnosti ki povezuje vse ključne vede. Zbornik so uredili doktorji  Črt Poglajen, Aleksandra Kanjulo Mrčela, Metka Tekavčič,in Danilo Turk.

Zbornik je trenutno  trenutno dosegljiv preko spleta: http://www.ef.uni-lj.si/media/document_files/dokumenti/Studije_o_prekarnosti_21.pdf  i

VABILO NA SPLETNO TISKOVNO KONFERENCO


Vabimo vas na tiskovno konferenco  o tiskani izdaji PREKARNOST 360, ki bo potekala preko

spleta v torek 18. maja ob 11:30 uri.
 Na dogodek lahko vstopite prek

https://spehnakruhu.us13.list-manage.com/track/click?u=e31d57319d08d9c41f56f9ffb&id=35e56c42a2&e=cd51362324


Na kratko in v omejenih intervalih pa se nam lahko pridružite tudi s pametnih telefonov.



KATJA PRAZNIK

PARADOKS NEPLAČANEGA UMETNIŠKEGA DELA 

Knjigo se dobi tu:

http://www.zalozba-sophia.si/katalog/2016/paradoks-neplacanega-umetniskega-dela


Medtem ko je bila produkcija umetnosti , vsaj v Evropi, od druge svetovne vojne razumljena kot javna dobrina in je bila njena produkcija financirana z javnimi sredstvi, so težave z reguliranjem plačevanja umetniškega dela in delovnih razmer za umetnike nenehna težava, ne le v Evropi, temveč globalno. Paradoks neplačanega umetniškega dela mistificira prav učinek umetniškega daru ali ustvarjalnosti. Iz ljubezni do umetnosti in (samo) izražanja umetniškega daru se torej umetniki in kulturni delavci množično in pogosto odrekajo plačilu za svoje delo. Ali to pomeni, da družbena nujnost mezdnega dela za sfero umetnosti ni pomembna? Vprašanje, ki implicitno vodi našo razpravo, je navsezadnje povezano z iskanjem potencialnih aktivističnih taktik, ki plačevanje umetniškega dela postavljajo v središče političnega delovanja in zahtevajo plače za umetnike.

                                                                                                                       Katja Praznik






in film SOCIAL DILEMA

Film Socialna dilema, posnet l. 2020 je kritičen, raziskovalen, razsvetljen dokumentarec, ki razkriva temno stran Silicon Valleya. Skozi strokovna pričanja tehnoloških žvižgačev izpostavlja družbeno moteče posledice Big-tTch tehnologije. Storitve, ki jih Big Tech zagotavlja: iskalnike, omrežja, instant informacije, itd., so le čokolada, ki nas zvabi, da ugriznemo v vabo. Ko nas enkrat potegnejo vase, se vrnemo po več. V resnici je stvar, ki jo prodajajo, njihova moč vplivati in manipulirati z nam.Trajanje: 1:33:30 





LIFEWIRE

Lifewire ponuja strokovno ustvarjene, resne tehnološke vsebine za več kot 10 milijonov uporabnikov.  Imamo več kot 50 tehnoloških strokovnjakov – razvijalce programske opreme, učitelje, spletne oblikovalce, zvočnike, svetovalce, ki pripravljajo članke z informativnimi vizualnimi in enostavnimi navodili. Naša knjižnica več kot 17.000 posameznih tem, ustvarjenih v zadnjih 20 letih, vam pomaga popraviti tehnološke orodja, ki ne delujejo pravilno, vas nauči izvajati določena opravila in poiskati najboljše izdelke na jasen in razumljiv način. Lifewire je vrhunska 10 tehnološka informacijska stran, po mnenju comScore, vodilnega podjetja za merjenje interneta, nagrajena z več "communicator awards."  Naš cilj je, da vam pomagamo, da se kar najbolj izvlecite iz tehnologije v vašem življenju. Mi smo Lifewire, 

https://www.lifewire.com/about-us-5081224


SILVIO GRASSELL

THE NATURAL ECONOMY ORDER 

O SILVIU GRASSELLU: https://www.npr.org/sections/money/2019/08/27/754323652/the-strange-unduly-neglected-prophet?t=1622788655547

Cela knjiga: https://issuu.com/localmoney/docs/silvio-gesell---the-natural-economic-order




BOJAN RADEJ 

nova knjiga in starejši tekst z video posnetkom predavanja.

https://vernonpress.com/book/1083%20»

Gre za prelomno besedilo, ki bo zanimalo predvsem akademske bralce s področij filozofije znanosti, metodologije  v družboslovnih raziskavah in javnem upravljanju ter evalvatorje projektov programov in politik.
(iz recenzije)

»As long as one restrains from oversimplifications, achieving simplicity is anything but simple.”
(iz knjige)

Abstract
“A profound transformation from modern and postmodern to complex societies has been underway since the 1990s. Complex conditions call for developing a new kind of social thought that is as different from modern and postmodern thoughts as they were from eighteenth century thoughts (Wallerstein). The concept of social complexity rests on the incommensurability of its two explanatory axes: vertical and in horizontal. Only when vertical and horizontal axes of social complexity orthogonally intersect they create a coordinate plane in the middle, which enables complex explanation in the evaluative and so in mesoscopic way. In the geometry of thinking, a complex whole is not comprehensible directly and objectively in terms of its constitutive domains, but only by evaluation of overlaps between domains on the periphery, which is in the area of their inconsistencies arising from incompleteness and uncertainty that accompany comprehension in each domain of complexity. One can deal with inconsistencies rationally only in irrational way. Emerging social complexity requires opening of the science to the irrational, without rejecting the rational. Evaluative irrational rationality arises as a prominent driver of holistic comprehension of complex society.”
Kratka predstavitev knjige v slovenščini

In video posnetek predavanja:

Naravni gospodarski red« model Silvio Gesell, ki je dogmo monetaristov postavil povsem na glavo

https://marjankogelnik.wordpress.com/tag/bojan-radej/

15 aprila, 2016

Neredki proučevalci denarnih sistemov so zaprepadeni nad spoznanjem, kako malo ljudje na splošno vemo o denarnih alternativah, in kako docela so pozabljene tiste uspešne epizode iz denarne zgodovine, ki so ogrozile vladajoči centralizirani monetarizem. Enega prvih celovitih predlogov za korenito drugačen denarni sistem je na prelomu XX. stoletja v knjigi »Naravni gospodarski red« predstavil Silvio Gesell, ki je dogmo monetaristov postavil povsem na glavo – če ne morda šele na noge.

Silvio Gesell, nemški trgovec in teoretični ekonomist, je 1916. leta predlagal t.im. naravni ekonomski red, od katerega se še danes učijo tako makroekonomisti kot anarhisti. Novi red bo naravni ekonomski red (v izvirniku Natürliche Wirtschaftsordnung), ki bo na temeljih svobodnega gospodarstva omogočil nastanek svobodnega gospodarstva (Freiwirtschaft), temelječega na ideji svobodnega denarja (Freigeld) in svobodne zemlje (Freiland), ki bo vsa v javni lasti. V takšnem ekonomskem redu bi bil vsak odvisen le od svojih talentov, kar bi izboljševalo zmožnosti cele skupnosti, da skrbi za revne. V tem je izvir razlike med njim in Karlom Marxom, ki je ekonomski red obravnaval kot družbeno ustvarjeno strukturo.

Kratek video o Silviu Gesslu:






ERIK OLIN WRIGHT



SE LAHKO KUPI TU:
https://opro.si/izdelek/kako-biti-antikapitalist-v-21-stoletju/

Kako biti antikapitalist v 21. stoletju je zadnje delo Erika Olina Wrighta. V njej na preprost in bralcu prijazen način oriše analizo in kritiko kapitalističnega sistema, predstavi alternativne družbene institucije in zastavi vprašanje strategije, ki bi omogočila boljšo prihodnost.


Začne se z ugotovitvijo, da kapitalizem kljub navideznim prednostim kot so tehnološki napredek, večja produktivnost dela z avtomatizirano proizvodnjo, ali dvig osnovnega življenjskega standarda v najrevnejših predelih sveta, ustvarja predvsem revščino sredi izobilja.


Nato prepričljivo pokaže, da se v razpokah kapitalističnega sistema kažejo realne utopije oziroma alternative, ki pričajo, da na obrobju sistema že danes obstajajo nekapitalistični, za Wrighta bolj demokratični in egalitarni, družbeni odnosi.


Če želimo, da slednji postopoma izpodrinejo kapitalistične, to je nedemokratične in neegalitarne družbene odnose sta potrebni strategija in kolektivni akter. Ravno vprašanji strategije spodkopavanja kapitalizma in oblikovanje kolektivnega akterja tvorita osrednji temi te knjige.


Kako biti antikapitalist v 21. stoletju morda še bolj kot druga Wrightova dela zaznamuje optimizem in prepričanje, da je prihodnost, kjer lahko vsak človek razvije svoje potenciale in živi polnovredno življenje ne le zaželena temveč tudi realna in dosegljiva.


Erik Olin Wright, vplivni teoretik nove levice, se je rodil leta 1947 v Kaliforniji, odraščal je v Kanzasu. Starša sta bila univerzitetna profesorja psihologije. Leta 1968 je diplomiral na Harvardu in leta 1970 na Oxfordu. Doktoriral je  na Berkeleyu in leta 1976 na Univerzi v Wisconsinu postal profesor sociologije. Intelektualni skupnosti se je skupaj z generacijo mladih družboslovcev, ki sta jih radikalizirala vietnamska vojna in gibanje za človekove pravice, pridružil sredi sedemdesetih let prejšnjega stoletja. V svoji profesionalni karieri je največ pozornosti namenil družbeni stratifikaciji in egalitarnim alternativam kapitalizmu.






https://radiostudent.si/



Namen medija Pod črto

Neodvisen medij za preiskovalno novinarstvo podcrto.si smo začeli ustvarjati iz enega samega razloga: v slovenskem medijskem prostoru smo pogrešali prostor za prispevke z dovolj dobrimi in poglobljenimi informacijami o problemih, s katerimi se dnevno sooča naša družba. Demokratična družba brez takšnih analiz družbenega dogajanja po našem mnenju namreč ne more uspešno delovati.

Takšne analize vam obljubljamo na mediju podcrto.si. S preiskovalnim, podatkovnim in pojasnjevalnim novinrastvom pokrivamo teme iz različnih pomembnih področij: delovanja zdravstvenega sistema, korupcije, delovanja socialne države, gospodarskega razvoja in podjetništva, socialne problematike in okolja.

O vsakem področju poročamo celovito. Ob opisovanju družbenih problemov in nepravilnosti iščemo tudi odgovore, kako jih rešiti ali omiliti ter kdo je za to odgovoren. Mediji že tradicionalno poročajo o tem, da nek problem ali nepravilnost obstaja. Precej manj učinkoviti pa so pri podajanju odgovorov na vprašanja, kako jih rešiti, in prav to poslanstvo poskušamo izpolniti mi.

Zato se zavezujemo k spremljanju posamezne problematike od razkritja do njenega epiloga. Zgodbam bomo z rednim spremljanjem dogajanja in objavljanjem »follow-up« člankov sledili do konca. S tem bomo vršili pritisk na odgovorne in poskušali doseči spremembe.

Prav tako svojih vsebin ne želimo zaklepati – torej bralcem prodajati dostopa do člankov. Po našem prepričanju morajo namreč družbeno koristne vsebine biti na voljo vsem. Tudi tistim, ki si trenutno ne morejo privoščiti plačevati naročnine na spletni medij. Če so vam vsebine všeč in menite, da je naše poslanstvo vredno vaše pomoči, nas podprite v skladu s svojimi zmožnostmi. V vsakem primeru pa vam želimo čim več obveščenosti – in obenem upamo, da z našim delom vsaj deloma zadovoljujemo vašo potrebo po razumevanju dogodkov v družbi.




E-REVIJA: https://www.disenz.net/

Disenz; nestrinjanje s prevladujočim – konsenzom, splošnim mnenjem, množico, diktatom, avtoritarnim delovanjem oblasti, političnim režimom, hegemonsko ideologijo. V nedemokratičnih in avtoritarnih družbah velja disenz za nekaj prevratnega, škodljivega, blasfemičnega, zato je praviloma prepovedan ter preganjan.Disenz je del projekta UDESIN, ki poteka pod okriljem Univerzitetne ustanove ing. Lenarčič Milana.



Ljudje smo bitja zgodb; mešanica izkušenj, prostorov in soljudi, navad in prepričanj, ki so sooblikovali, kdo smo, in nam omogočajo sodelovanja, zaradi katerih smo bogatejši. Mešanec želi prispevati zgodbe, ki se dogajajo onkraj tiskovnih konferenc in kričečih naslov, a gradijo svet, ki ga živimo, nudijo orodje, da ga bolje razumemo, in širijo horizonte možnosti, ki obstajajo. Prispevati želimo k rušenju hierarhičnih sistemov moči in izkoriščanja – pa naj bodo to sistemi, ki temeljijo na kapitalu kot edinem kazalcu vrednosti ali na prepričanju v večvrednost enega nabora znanj, spola, ene rase, ljubezni ali starostne skupine. Mešanec zaupa samosvoji svobodi ustvarjalcev; užitku ob delu, ki je opravljeno odgovorno in najbolje, kot je v danih okoliščinah lahko, ter ironiji lastne nepomembnosti. Zanimajo nas bralci in bralke, ne sprejemamo oglaševalcev. Veseli bomo sodelovanja s kolektivi, posameznicami in posamezniki, ki z enako predanostjo opravljajo svoje delo ter prispevajo k enakopravnejšemu in boljšemu svetu. Skupaj želimo soustvarjati demokratično okolje in avtonomno skupnost, ki bo prispevala v naš čas.



INTERVJU:

ERIK OLIN WRIGHT ON REAL UTOPIAS


IN NJEGOVA KNJIGA NA TO TEMO:




ŠPILFERDERBER: ALJOŠA HARLAMOV

TUDI O PREKARNOSTI OD ZUNAJ IN ZNOTRAJ 

INtervju na:  https://www.rtvslo.si/4d/arhiv/174762625?s=radio

                  


PLAQUE AND PEOPLES

William H. Mc Neill

https://www.allencheng.com/wp-content/uploads/kalins-pdf/singles/plagues-and-peoples-book-summary-william-h-mcneill.pdf

McNeillov ugled svetovnega zgodovinarja je bil uveljavljen s knjigo Vzhod Zapada, v kateri je izdelal svojo osrednjo tezo: da je treba človeško zgodovino gledati v ozadju stalne interakcije med naravnim okoljem in različnimi civilizacijami in kulturami. Na to temo je napisal številne vplivne študije, med drugim Kuge in narodi, Iskanje moči in Ohranjanje časa v času. McNeill je s svojo bleščečo vizijo svetovne zgodovine ne le razširil naše razumevanje preteklosti, temveč je tudi podrobneje opisal povezave med zgodovinskimi in današnjimi dogodki. 




INTERVJU: ERIK OLIN WRIGHT

O TEM, KAKO RAZUMETI RAZREDE NA MARKSISTIČNI NAČIN 

in še eno predavanje na enako temo:

https://www.youtube.com/watch?v=KmiiSSMZPnE


  •                          

    PRIPOROČENE  KNJIGE











    O prekarnosti: nov zbornik 20 referatov


    SOP_Maximaz
    Prekarnosti še nismo celovito opredelili. Prepričani smo, da se je pri proučevanju predmeta in iskanju rešitev potrebno povezovati in temo obravnavati interdisciplinarno. Le na ta način je mogoče najti odgovore, ki probleme zapirajo. Zato smo pripravili ekonomske, sociološke, politološke, pravne in zdravstvene študije.
    Dr. Bogomir Kovač (recenzent zbornika): »Čas je za spremembe. Konceptualizacija prekarnosti preprosto sili prek shematskih zamejitev, ponuja nove miselne zastavke, drugačno konstrukcijo realnosti,  zahteva njeno spremembo. V mnogih primerih sproža bolečino, ker nosi s seboj toliko slabega, v drugih nas sili v konformizem prekarnega sveta kot nekakšne nove normale, hkrati pa sproža upanje, da bo jutrišnji svet prekarcev boljši od današnjega. Prekarnost je skratka mera in merilo teh sprememb.  Če bomo obstali na mestu, bomo zmrznili, če bomo šli po napačni poti, se lahko raztreščimo, prekarnost je nekakšna sfinga naše prihodnosti.«


    SKRITI OBRAZI DELITVENE EKONOMIJE: LAŽJE IZKORIŠČANJE, TEŽJI BOJ ZA PRAVICE DELAVCEV 
    Lenart J. KUČIĆ in Investigate Europe
    https://podcrto.si/skriti-obrazi-delitvene-ekonomije-lazje-izkoriscanje-tezji-boj-za-pravice-delavcev/
    Fleksibilna delovna sila omogoča rast digitalnih platform, kot so Uber, Amazon, dostava hrane (Foodora, Deliveroo). Tehnološka podjetja so razvila nove oblike izkoriščanja, ki jih ni mogoče omejiti brez ukrepov države.


    ČRT POGLAJEN
    ZBORNIK SKOZI OČI PREKARIATA: BREZ KONSENZA
    56 INTERVJUJEV Z LJUDMI, KI OBLIKUJEJO JAVNO MNENJEIZ SLOVENIJE IN TUJINE
    IŠP Inštitu za študije prekariata 2017





    LENART J. KUČIČ z sodelavci: PROJEKT POD ČRTO (neodvisen neprofitni medij, ki se osredotoča na preiskovalno novinarstvo...)
    serija O PREKARSKEM TRGU DELA
    https://podcrto.si/prekarno-delo-skodljivo-za-delavce-in-postene-delodajalce/
    https://www.facebook.com/PodCrto/app/100265896690345/?ref=page_internal

    O SAMOZAPOSLENIH V ODDAJI PANOPTIKUM RTVSLO
    http://4d.rtvslo.si/arhiv/panoptikum/174495993

    SAMOZAPOSLENI, KLJUB PLAČEVANJU PRISPEVKOV, MED BOLNIŠKO PREPUŠČENI SAMI SEBI
    http://www.rtvslo.si/slovenija/samozaposleni-kljub-placevanju-prispevkov-med-bolnisko-prepusceni-samim-sebi/434128

    SKOZI OČI PREKARIATA 
    FB STRAN NOVEGA PREKARSKEGA BLOGA V SLO
    https://www.facebook.com/Skozi-oči-prekariata-184626545351268/

    doc.dr. PRIMOŽ ŠTRBENC ONA SEPTEMBER 2017
    http://www.onaplus.si/razocaran-sem-nad-intelektualno-srenjo


    dr. RENATA SALECL intervju RTVSLO SEPTEMBER 2017
    http://4d.rtvslo.si/arhiv/intervju-tv/174490079



    Sam Wetherell
    RICHARD FORIDA IS SORRY 19.8 2019


    Artists Demand Artist Pension Trust Halt Controversial Storage Fee, ARTSY EDITORIAL BY ANNA LOUIE SUSSMAN, AUG 18TH, 2017 4:49 PM https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-artists-demand-artist-pension-trust-halt-controversial-storage-fee



    VLADA VARČUJE NA ZDRAVJU PREKARNIH DELAVCEV
    http://socialna-druzba.si/novice/1912_vlada-varcuje-na-zdravju-prekarnih-delavcev/


    RASTKO MOČNIK
    MLADINA
    INTTEGRIRANI ŠVEDI IN BEGUNKE NA KOLESIH
    http://www.mladina.si/181174/integrirani-svedi-in-sirke-na-kolesih/




    TOMAŽ MASTNAK,
    kolumna v Dnevniku, sreda, 2. avgust 2017
    Osvoboditev izpod Ameriške nadvlade

    https://www.dnevnik.si/1042780118/mnenja/kolumne/osvoboditev-izpod-ameriske-nadvlade



    GASPAR MIKLOS TAMAS
    madžarski filozof
    intervju v Mladini
    http://mladina.si/181217/g-sp-r-miklos-tam-s-madzarski-filozof



    Knjiga  kritičnih esejev sodobnih filozofov o imigrantski krizi, neoliberalizmu in levi kritiki levice, izšla ob postavitvi NSK paviljona na razstavi sodobne umetnosti 57. bienale v Benetkah


    THE FINAL COUNTDOWN: EUROPE, REFUGEES AND THE LEFT
    /Boris Buden, Mladen Dolar, Saroj Giri, Boris Groys, Agon Hamza, Jamil Khader, Jela Krečič, Robert Pfaller, Frank, Ruda, Alenka Zupančič, Slavoj Žižek/
    https://store.nsk-state-pavilion.org/product/the-final-countdown-europe-refugees-and-the-left/


    Kratek povzetek in drugi aktualni eseji tudi na portalu The Žižek Times
    http://www.zizektimes.com/2017/05/the-final-countdown-europe-refugees-and.html
    in Žižkovo predavanje na to temo:
    https://www.youtube.com/watch?v=GbSLqgniSXw


    Članek:
    PO NAŠEM TAKTU
    Samozaposleni v kulturi morda nismo dobro organizirani, a javnost in oblastniške strukture bi se morale zavedati, da nismo nemočni.
    sob, 17.12.2016, 06:00 
    http://www.delo.si/sobotna/po-nasem-taktu.html


    Članek:
    ANGLEŠKI SAMOZAPOSLENI KREATIVCI ZAHTEVAJO VEČ DRŽAVNE PODPOR
    https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-creative-freelancers-government-protection-report-argues?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=sm-editorial-news&utm_content=fb-1-freelancers-report


    UMETNIKI NA POTI
    Bojana Kunst 
    Outsider št.2 LETNIK 1
    http://outsider.si/?s=umetniki+na+poti

    ODDAJA PANOPTIKUM
    http://ava.rtvslo.si/predvajaj/panoptikum/174243345/

    PARADOKS NEPLAČANEGA UMETNIŠKEGA DELA: VRHUNSKI, A IZKORIŠČANI IN OBUBOŽANI
    Mojca Pišek : intervju s Katjo Praznik
    https://www.dnevnik.si/1042763881

    Knjiga:
    KATJA PRAZNIK
    PARADOKS NEPLAČANEGA UMETNIŠKEGA DELA  
    Avtonomija umetnosti, avantgarda in kulturna politika






    LEGITIMNO IN SMISELNO JE RAZMIŠLJATI O IZSTOPU IZ EU
    INTERVJU S SOCIOLOGOM TOMAŽEM MASTNAKOM
    Matija Grah, Delo, Ozadja, 7. oktober 2013
    http://www.delo.si/zgodbe/ozadja/tomaz-mastnak-legitimno-in-smiselno-je-razmisliti-o-izstopu-iz-eu.html

    MORAMO SE NAUČITI, DA JE UMETNOST TREBA PLAČATI
    POGOVOR Z DUŠANOM HEDLOM
    GLASBENIK, KULTURNI AKTIVIST IN PUBLICIST JE IZDAL KNJIGO O KLTURNEM PODJETNIŠTVU
    Zdenko Matoz, DELO, Kultura, ponedeljek 7. 10. 3013
    http://www.delo.si/kultura/dediscina/dusan-hedl-moramo-se-nauciti-da-je-umetnost-treba-placati.html



    oddaja na valu 220
    21.000 samozaposlenih revnih
    GORAZD REČNIK
    Po najnovejših podatkih Statističnega urada Republike Slovenije stopnja tveganja revščine med samozaposlenimi znaša 23,8 odstotka. Pred petimi leti je pod pragom revščine živelo 13.000 samozaposlenih oseb, danes jih je revnih že 21.000. K temu  je treba prišteti še njihove družinske člane.
    http://www.val202.si/2013/09/21-000-samozaposlenih-in-njihovih-druzin-zivi-v-revscini/

    Članek, ki je objavljen v Dnevniku govori o problematiki razstavnin: http://www.dnevnik.si/kultura/sistemsko-omogoceno-izkoriscanje

    To problematiko obravnava tudi prvi del oddaje Art Area na Radiu Študent: http://www.radiostudent.si/kultura/art-area/art-area-209

    O negativnem vplivu nove davčne zakonodaje na samozaposlene govori oddaja na Arsu: 
    http://tvslo.si/predvajaj/petkov-poudarek/ava2.159382027/

    N'toko
    STARA ŠOLA
    http://ntokomc.blogspot.com/2013/09/stara-sola.html

    Bojana Kunst


    založba Maska
    »Knjiga Bojane Kunst obrača na glavo neoliberalno perspektivo in zato prihaja ob pravem času, v času varčevalnih ukrepov. Pri tem si pomaga zlasti z argumentom, da umetnosti ni več treba dokazovati, da je družbeno pomembna in koristna dejavnost, saj bi se s tem zaprla v znotrajsistemsko kapitalistično (in populistično) proizvodnjo vrednost, temveč mora znova poiskati svojo materialno bazo in zasesti natanko tiste abstrakcije, ki zagotavljajo ohranitev sistema in reprodukcijo kapitala. Knjiga bi rada spomnila umetnost, k je zadnjih nekaj desetletji nenehno tematizirala in vadila politiko, da je pozabila na svojo moč povezovanja zmožnosti abstraktnega (mišljenja) u dejanskimi abstrakcijami (vrednostjo, kapitalom, produktivnostjo, denarjem, blagom, časom itn.).«
    Goran Sergej Pristaš


    Zakaj prekariat zahteva univerzalni temeljni dohodek
    Prof. Guy Standing
    prevod predavanja v Slovenščini
    http://www.youtube.com/watch?v=nbi-KBOW4f0

    neodvisna mednarodna spletna revija  za kurtorske prakse inteorijo ON-CURATING.ORG posvečena teoretskim prispevkom o prekarnem delu na področju umetnosti

    Guy Standing, izjemen inavguracijski govor enega od bližnjih sodelavcev Philippa van Parijsa in soustanovitelja BIEN o prekariatu 

    prof. Guy Standing v Mladini o nastajajočem prekarnem razredu

    Boris Groys, intervju na RTVSLO 1, 9.1. 2013

    Vasja Badalič: Globalna razredna vojna: O dinamiki novodobnih razrednih spopadov

    Hrvaški zanstvenik, filozof, ekonomist.. Slavko Kulić o aktualnih problemih Hrvaške družbe in posredno tudi naše družbe. Včasih se lažje ugledamo skozi bližnje, na primer skozi sosede. 

    »Vstaje se morajo razredno profilirati in postati prostor boja in iskanja inovacij za tiste, ki nimajo družbene moči. Zato morajo zanje, kot že rečeno, najti strategijo, kako bodo to družbeno moč razvili.« Andrej Kurnik v intervjuju na: http://www.siol.net/novice/slovenija/2013/03/andrej_kurnik_intervju.aspx

    Gregor Moder, raziskovalec na Ljubljanski filozofski fakulteti in samozaposleni v kulturi
    POGLEDI, 17. 11. 2010 Maoliberalizem ali o antiintelektualizmu sodobnega kapitalizma; Ob stavki javnega sektorja

    dr.Valerija Korošec o univerzalnem temeljnem dohodku : valerija.korosec@gov.si

    in o zastopanosti žensk

    Violeta Bulc, Evolucija v vodenju/ Evoution in Leadership

    Boris Kovačič, video predavanje "Zakaj je postalo nesmiselno študirati?"

    Hrvaški zanstvenik, filozof, ekonomist.. Slavko Kulić o aktualnih problemih Hrvaške družbe in posredno tudi naše družbe. Včasih se lažje ugledamo skozi bližnje, na primer skozi sosede. 

    sociolog Gorazd Kovačič razmišlja o prihodnosti, posnetek

    Alojz Ihan Neoperabilna Slovenija (kolumna)





    Ni komentarjev:

    Objavite komentar