sreda, 29. september 2021

NIVES ZALOKAR

»Glej, da vidiš. Poslušaj, da slišiš. Uči se, da boš razumel«.




Katja Željan


Nives Zalokar je prva Slovenka, ki je diplomirala iz dediščine, kulture in jezika ljudstva Wiradjuri, največjega aboriginskega naroda Novega Južnega Walesa – V Avstraliji je preživela celo desetletje, po zaslugi aboriginov pa svet danes dojema popolnoma drugače kot bi ga sicer. Ali obstaja kaj bolj navdihujočega kot dejstvo, da kultura, stara tisoče let, temelji na spoštovanju?

Vrsto let je delala v Moderni galeriji v Ljubljani kot organizatorka razstav, zatem pa se je pred dobrim desetletjem podala v deželo 'tam spodaj', Avstralijo. Izkušnja, ki se je začela s pletenjem košar po aboriginski tradiciji in odpiranjem vrat lastne kreativnosti ter nadaljevala s študijem dediščine, kulture in jezika ljudstva Wiradjuri, največjega aboriginskega naroda Novega Južnega Walesa, je popolnoma spremenila njen pogled na svet. Med avstralsko staroselsko in evropsko kulturo namreč obstaja enormna razlika, kulturi sta takorekoč diametralno nasprotni. Če zahod poudarja predvsem individualnost, napredek in materialne vrednote, avstralska staroselska kultura temelji na ljudeh, razmerjih, odnosih, stalnosti, neprilaščanju in spoštovanju.



Izjemna izkušnja se najbrž nikoli ne bi zgodila, če Nives Zalokar na enem od jogijskih seminarjev v Franciji ne bi spoznala bodočega partnerja, Avstralca Bernarda Sullivana. Ko se je slednji nekaj let zatem odločil vrniti v rodno Avstralijo, se je odločila, da se mu bo pridužila. Tako je leta 2010 prišla v Wagga Waggo, podeželski kraj v New South Walesu. Dovolj velik, da ima svojo univerzo, vojaško bazo, gledališče, galerijo, trgovine in eno glavno ulico. »Moj partner, po poklicu oblikovalec, je tam študiral za svojo drugo diplomo, animacijo, in kasneje pripravljal doktorat z naslovom Kako razumeti tradicionalno (avstralsko staroselsko) modrost,« se spominja sogovornica, ki se je takoj po prihodu v Avstralijo pridružila skupini aboriginskih in belih žensk, ki so skupaj pletle košare po aboriginski tradiciji. »Takrat sem začela delati kot prostovoljka v krajinski galeriji, saj služb praktično ni bilo na voljo. Tam sem spoznala mlado aboriginsko umetnico in jo vprašala, kje so aborigini, kako naj jih spoznam… Povabila me je v aboriginsko skupino žensk, ki so se ob ponedeljkih dobivale v aboriginskem centru in pletle na tradicionalen način. V skupini ‘pletilj’, v katero sem potem zahajala vsak ponedeljek naslednjih sedem, osem let, sem prvič v življenju spoznala te vrste druženje, ko nekam prideš in nekaj delaš, piješ čaj ali kavo, si tih in zbran ali pa se pogovarjaš, sediš in poslušaš, kaj imajo drugi povedati… Tam smo vse vedeli – kaj se dogaja v aboriginski skupnosti, kaj se pripravlja, kakšni bodo prihodnji družbeni dogodki,« pravi Nives Zalokar. »Aunties, starejše ženske v skupnosti oziroma starešine, so me naučile, kako plesti. Ni bilo težko, saj sem vedno imela dobre ročne spretnosti. V začetku sem delala tako kot vsi, košare in druge male predmete, kasneje pa sem začela raziskovati različne, bolj komplicirane oblike, in spoznala, da namesto uporabnega predmeta lahko naredim tudi nekaj neuporabnega, predmet, ki je zanimiv in izrazen sam po sebi, bodisi zaradi oblike ali barve ali barvne kombinacije rafij, ki sem jih uporabljala. S spoznanjem, da pletenje vsebuje tako raznolike možnosti in da pravzaprav lahko naredim karkoli želim, sem se začela počutiti svobodna in kreativna,« priznava.



»Ljubezen aboriginov je bila pristna in globoka«



Prav pletenje košar se je hitro razvilo v pletenje objektov in ji odprlo vrata v kreativnost. Nenazadnje je iz 'pletenja' in risbe diplomirala na umetnostni šoli v Avstraliji. A ni ostalo le pri tem, saj je kot prva Slovenka diplomirala tudi iz dediščine, kulture in jezika ljudstva Wiradjuri, največjega aboriginskega naroda Novega Južnega Walesa. Prav v ponedeljkovi ‘pletilj’ košar je namreč izvedela, da na Charles Sturt University že nekaj let pripravljajo podiplomski tečaj jezika Wiradjuri in dediščine tega največjega staroselskega naroda na ozemlju Novega Južnega Walesa. »Ravno takrat so zbirali prijave za prvo generacijo študentov, povabili pa so tudi mene in mojega partnerja. V razredu smo bili trije belci in okrog dvajset študentov Wiradjuri rodu. Hitro so me sprejeli, saj smo se redno družili in skupaj delali. Ob ponedeljkih smo pletli, ob četrtkih sem kot prostovoljka hodila na srečanja Aunty Jean’s programa, zdravstvenega programa za aborigine s kroničnimi boleznimi, kjer sem kot učiteljica joge vodila uro sproščanja. Kasneje, ko sem že študirala Wiradjuri, sem v seanso sproščanja vključila še pesem in jim jo zapela v njihovem jeziku, ko so bili v stanju popolne sproščenosti. To jim je res veliko pomenilo. Veliko ljudi mi še zdaj, ko smo v stikih, reče sista, kar po aboriginsko pomeni sestra. Najbolj blizu pa mi je brez dvoma bila aunty Joyce Hampton, ki je moja adoptivna mama. Ljubezen, ki sem jo izkusila med temi ljudmi, je bila pristna in globoka,« o izkušnji spoznavanja aboriginske kulture pove Zalokarjeva.


Jezik in dediščino ljudstva Wiradjuri je študirala dve leti in pol. Se je bilo njihovega jezika težko naučiti? »Jezik izhaja iz kulture. Vsaka kultura pa razume svet na svoj način. Med avstralsko staroselsko in evropsko kulturo je razlika enormna, kulturi sta takorekoč diametralno nasprotni. Če zahod predvsem poudarja individualnost in napredek in materialne vrednote, avstralska staroselska kultura temelji na ljudeh, na razmerjih, odnosih, stalnosti, neprilaščanju in spoštovanju. Medtem ko smo mi navajeni študirati jezike v katerih vladajo določena pravila, kot je predpisan besedni red, v jeziku Wiradjuri, na primer, ni predpisa o tem, kako si sledijo besede v stavku. Stavek vedno začne beseda, ki je za tvorca stavka najbolj pomembna. Poleg tega je dojemanje časa in prostora popolnoma različno od zahodnjaškega in velikokrat je brez poznavanja temeljev Wiradjuri kulture in mišljenja nemogoče razumeti še tako preprosto sporočilo. Pri njih je vse povezano; brez globokega razumevanja in spoštovanja se Sezam v zakladnico jezika in dediščine Wiradjuri in drugih aboriginskih narodov ne odpre. Zato je bil študij Wiradjuri jezika velik izziv,« izpostavlja sogovornica. Povedano še nekoliko drugače: aborigini imajo popolnoma drugačno predstavo sveta, časa in prostora. Kot pravi Zalokarjeva, za njih ni pomembno nekaj posedovati, pomembno je za nekaj ali nekoga skrbeti. »Če te vprašajo, kdo si, s tem ne mislijo – kaj delaš. Mislijo dejansko – kdo si. Identitete ne določa to kar delaš, tvoj poklic, status v družbi in imetje. Določa te tvoje razmerje do vsega, tvoj izvor, ime, nagnjenosti, vrednote, nikakor pa ne tvoja materialna ali intelektualna premoč. Če Zahod verjame v razvoj in napredek, v spremembo, aborigini verjamejo, da je svet ves čas isti. Bistvo ostaja isto, možne so transformacije. Tudi smrt je definirana na ta način – ko nekdo umre, se njegova duša preseli iz vidnega sveta v nevidno, da se bo nekoč spet morda znašla na tem svetu«.



Yindyamarra - spoštovanje, srčika kulture in večno sporočilo



Osrednja beseda v besednjaku ljudstva Wiradjuri je Yindyamarra, ki pomeni spoštovanje, prav ta beseda pa nosi tudi srčiko kulture, večno sporočilo, ki ga kolonizacijski in genocidni politiki ni uspelo izbrisati. Sporočilo te kulture je navdihnilo tudi sogovornico, ki zaradi tega danes vidi svet popolnoma drugače kot pred odhodom v Avstralijo. »Ali sploh obstaja kaj bolj navdihujočega kot dejstvo, da kultura, stara tisoče let, temelji na spoštovanju? Pravzaprav ne moremo govoriti samo o kulturi, mislim da je bolj ustrezna beseda civilizacija. Redka civilizacija, ki je po zadnjih ocenah vztrajala kakih 65000 let in ni propadla, ni izginila, ni samo sebe razgradila in ni bila poškodovana do prihoda belih kolonialistov,« pojasnjuje. In dodaja, da se nikoli ni toliko naučila o kolonializmu, kot v letih, ki jih je preživela v Avstraliji. »Ko je James Cook razglasil kontinent za za terra nullis, nikogaršnjo zemljo, so Angleži začeli ‘raziskovati’, poseljevati, krasti zemljo in razseljevati staroselce iz njihovih domov. Pobijali so jih kot živali, jih zastrupljali, nalašč širili kužne bolezni, kot so bile črne koze in podobno. Kradli so jim otroke in jih vzgajali v krščanski veri, jih ‘civilizirali’ in jih za silo izobrazili, da so potem delali za belce brez plačila. Deklice so navadno porabili za gospodinjske pomočnice, fante za težka opravila. Prepovedali so uporabo njihovih jezikov, prepovedali duhovne obrede in njihovo staro vero – skratka, oropali so celotno prvotno populacijo njihove identitete, samospoštovanja, ponosa, zemlje, duševnega miru in dostojanstva,« opisuje Nives Zalokar. A hkrati dodaja, da bi se iz sporočila kulture in ljudstva Wiradjuri lahko marsikaj naučili vsi, tudi sodoben človek.

 »Yindyamarra pomeni v najožjem smislu spoštovanje, osnovni odnos do vsega, življenjski slog. Spoštovanje do drugih ljudi, do samega sebe, do narave, do zemlje, pokrajine, elementov. Yindyamarra pomeni biti sposoben delati stvari počasi, ne impulzivno, s premislekom, deliti z drugimi, skrbeti za druge. Zemlja nam ne pripada, mi smo tu, da skrbimo zanjo. Ali kot pravijo tri pravila, ki se povezujejo z yindyamarro: Glej, da vidiš. Poslušaj, da slišiš. Uči se, da boš razumel».


S partnerjem sta pri spoznavanju kulture Wiradjuri opravila tudi veliko terenskega dela, ki je nastajalo v sklopu priprave njegove doktorske disertacije z naslovom Kako razumeti tradicionalno (avstralsko staroselsko) modrost. »Odločen, da mora kot Avstralec odplačati svoj dolg staroselski kulturi in ljudem, je želel poiskati najboljši možen način, kako resnično pomagati staroselcem ponovno najti svojo identiteto, svoje samospoštovanje in svoj glas kot narod. V Avstraliji se je namreč pokazalo brezplodno kakršnokoli prizadevanje, da bi pomagali tem ljudem, ne da bi upoštevali njihovo kulturo, njihovo izgubljeno identiteto,» poudarja sogovornica. Pomagati staroselcem na ne-kolonialen način pa je za raziskovalca brez dvoma trdo in naporno delo. Ki ima svoja pravila. »Ko smo delali z aunty Joyce knjigo o njenem življenju z naslovom The story of my Life – ta je nastajala kar dve leti - je bilo terensko delo to, da smo imeli z njo vsako sredo pri nas doma kosilo. Pred kosilom in po kosilu smo se pogovarjali, govorila je o svojem življenju. V začetku smo mislili, da bomo vse posneli in potem zapisali. A ko je zagledala mikrofon, je vedno prenehala govoriti…» Zato si je Nives Zalokar od takrat naprej sproti zapisovala vse, kar je aunty Joyce povedala, in potem z njo preverila, če je prav zapisano. Ker si je želela obiskati kraje svoje mladosti, dvanajst ur vožnje proti severu, so raziskovalci z njo šli tudi v Menindi, na sever Novega Južnega Walesa, in sproti zapisovali njene na novo obujene spomine, spoznali njene tam živeče sorodnike in posneli kup fotografij, ki so jih vključili v knjigo. Aunty Joyce je za knjigo tudi prispevala svoje risbe in seveda stare fotografije iz družinske zgodovine. Posneli so veliko interjujev in naredili film Yindyamarra Yambuwan, prvi film v Wiradjuri jeziku: https://vimeo.com/140548913
Bernard Sullivan je kasneje zanj dobil državno nagrado. Izdali so več knjig staroselskih starešin o njihovem življenju in delu in postavili dve veliki razstavi v galeriji v Wagga Waggi; večina projektov je danes shranjenih na internetu in so postali del dediščine naroda Wiradjuri.


Večina zapornikov v avstralskih zaporih je aboriginov

Ko beseda nanese na to, kako mora v takšnih raziskavah pravzaprav delovati raziskovalec, ki je vzgojen v 'racionalnem' in 'razumskem', a trči ob kulturo, ki ne temelji na takšni miselnosti, sogovornica odgovarja, da je pomembno ohraniti koncentracijo in spoštovanje do kulture, ki jo raziskuješ. »Najvažnejše je, da ne pozabiš, da brez medsebojnega spoštovanja nobena raziskava ne prinese rezultatov. Imeli smo srečo, da smo spoznali besedo yindyamarra in jo vzeli za vodilo in osnovno orodje raziskave, v izogib nerodnosti, da bi zavedno ali nezavedno zapadli starim kolonialnim vzorcem, kako ‘pomagati’ staroselcem,» priznava Nives Zalokar. Dodaja, da sta bila oba s partnerjem globoko angažirana v jogi, jogijskih praksah, filozofiji. To pomeni, da sta kot zahodnjaka sprejela nekatere vrednote, ki niso bile njune od otroštva. »A v jogi ne moreš napredovati, če ne sprejmeš te stare znanosti v celoti. Ko enkrat prečkaš črto, ki razmejuje dve kulturi, je prečkanje te črte veliko lažje, ko to storiš z naslednjo drugo kulturo. Mislim, da je bilo res pomembno, da sva oba z Bernardom razumela, da morava, če hočeva kaj narediti, resnično najprej razumeti staroselce ter njihove vrednote in verovanja. Pridobiti zaupanje teh ljudi, ki so bili neštetokrat že opeharjeni in zapostavljeni, pa je bil dogotrajen proces, ki je trajal nekaj let, » priznava.


Naj ob tem omenimo, da večina avstralskih staroselcev danes živi na območju severne Avstralije, medtem ko jih je na jugu države občutno manj. Po nekaterih podatkih je v tem trenutku aboriginov le za nekaj odstotkov prebivalstva Avstralije, kar je seveda zelo malo, če vemo, da naj bi jih bilo ob prihodu belcev po nekaterih domnevah med 500.000 in milijonom. Danes v 20-milijonski Avstraliji živi manj kot 500.000 staroselcev. »Vzroki so evidentni in zelo raznovrstni. Poleg močnega priliva prebivalstva z vsega sveta, zlasti od druge polovice 20. stoletja, so k temu prispevale genocidne tehnike, kot so množični pomori, zastrupljanje rek in širjenje črnih koz z darovanjem okuženih odej staroselcem. Zaradi uvedbe belega sladkorja, kave, alkohola in drog so telesa staroselcev, vajena zdrave naravne prehrane, postala šibka in nagnjena h kroničnim boleznim, kot je, na primer, diabetes. Telesa staroselcev so bila tudi manj odporna na vse nalezljive bolezni, ki so prišle z novimi priseljenci. Zato je življenjska doba staroselcev mnogo krajša kot pri belcih. Zaradi revščine, pomanjkanja samospoštovanja in izobrazbe število samomorov pri staroselcih narašča, tu pa so še alkoholizem, droge in drugi problem, predvsem med mladimi,« pojasnjuje sogovornica. In nenazadnje: večina zapornikov v avstralskih zaporih je aboriginov.


Uporaba besede aborigin se opušča
Danes se uporaba besede aborigin opušča, ker daje vtis, da znotraj avstralskih staroselcev ni različnih kultur. Večinoma so definirali njihovo kulturo kot nomadsko kulturo nabiralcev in lovcev, kar pa je bilo v zadnjih letih ovrženo predvsem z dvema knjigama, in sicer Dark Emu avtorja Brucea Pascoeja in The biggest Estate on Earth avtorja Billa Gammageja. V teh dveh knjigah je na osnovi pričevanj prvih priseljencev in zapiskov, ki so bili dvesto let nedostopni javnosti, potrjeno, da so staroselci v Avstraliji negovali in vzdrževali svojo deželo, načrtno oskrbovali ljudi s hrano, vzdrževali ravnovesje v naravi, vzdrževali socialni red s strogimi zakoni, imeli bogato astronomsko znanje, zdravilstvo, arhitekturo in agrokulturo. In najvažnejše: zemlje, dežele, si nikoli niso lastili, ampak so jo vzdrževali in skrbeli zanjo.



Revitalizacija aboriginske kulture in proces ozdravitve Avstralije


Kaj pa bi bilo treba po mnenju Nives Zalokar narediti, da takšnega odnosa do staroselcev ne bi bilo ter da bi bilo njihove diskriminacije čim manj? »Strahovi in predsodki so posledica šibke izobrazbe, prikrivanja zgodovinskih dejstev, nepoznavanja in nerazumevanja druge kulture. Osebno mislim, da je edina rešitev uvajanje novih predmetov v šole, kot so poučevanje resnične, neokrnjene zgodovine kolonizacije, poučevanje aboriginskih jezikov in kulturne dediščine. Mnogo od tega, kar se je zadnjih dvesto in več let dogajalo v Avstraliji, je bila namreč skrbno varovana skrivnost. Vedno več je ljudi, ki se tega zavedajo. Nekateri tudi že uvajajo te spremembe v poučevanje, a zaenkrat se to dogaja le tu in tam kot posledica osebne izbire učiteljev ali ravnateljev šol. Proces, katerega del sem bila tudi sama, je pravzaprav revitalizacija aboriginske kulture in proces ozdravitve Avstralije. Ne gre za maščevanje ali nasilno vračanje v preteklost. Tako imenovani beli Avstralci so aktivno prikrivali zgodovino genocida, tako pred sabo kot pred svetom. Te skrivnosti na nek način preprečujejo avstralski družbi, da bi storila korak naprej. Samo z odkritim soočenjem z lastno zgodovino lahko pride do ozdravitve globokih brazgotin v celotni družbi,« je prepričana. V letu 2017 so se predstavniki vseh narodov avstralskih staroselcev sestali v centru kontinenta, pod Ulurujem, in izdali t.i. ‘Uluru Statement from the Heart’, kjer so definirali in javnost seznanili z zahtevami vseh staroselskih narodov v Avstraliji. Med njimi so bile zahteva po narodni spravi, po sklenitvi pogodb z vlado, zahteva po imenovanju predstavniškega telesa v parlamentu, zahteva po samoupravljanju staroselcev ter samoodločanju o za njih pomembnih vprašanjih v zdravstvu in izobraževanju. »Desno usmerjena politika na oblasti se sicer izogiba odgovorom na Uluru Statement oziroma ga ne sprejema v celoti, a stvari so bile izrečene, javnost se počasi ozavešča in vse več Avstralcev se strinja, da se morajo stvari spremeniti. Upanje ostaja«.


intervju je bil pred časom objavljen v reviji GEA



_______________________________________________________________________________________________________________
ZELO PODPIRAMO!


ponedeljek, 20. september 2021

BRAVO NIKA KOVAČ

POGOVOR Z NIKO KOVAČ JE VODILA NOVINARKA KSENIJA HORVAT

VIDEO POSNETEK POGOVORA: 

Zdaj, ko ste omenili, kako težko je seveda brez resursov, zdi se pravzaprav nepravično, da svetovne vlade svoje kompanije vodijo pravzaprav v delovnem času, medtem ko civilna družba.., vi ste morali vzeti pravzaprav dopust v službi, da ste peljali zadnjo kampanjo.


Ja, to je bila nekako naša zavestna odločitev, mi se do sedaj nismo prijavljali na razpise, zdaj bomo gotovo počasi tudi to spremenili, ker tega tempa ne zmoremo, ampak jaz mislim , da je v resnici prav, da so ljudje plačani za svoje delo in v idealnem svetu bi bili tudi mi, Večji problem je, na kakšen način so te kampanje peljane in kakšna je vsebina teh kampanj. In se mi zdi, da bi v tem svetu, v katerem smo, rabili zelo veliko zelo dobrih kampanj za neko socialno pravičnost.


Torej, če se v nadaljnje ne boste šli več neke vrste samo izčrpavanja se boste morali na nek način formalizirati to pa pomeni razpise, ampak vedno ste govorili, da je vaša prednost prav v tem, da torej ne jemljete denarja od države kot številne druge nevladne organizacije?


Ja, še vedno ga ne bomo, to je naša odločitev Zakaj? Zaradi tega, Zaradi tega ker se naše ravnanje, da čim si ti odvisen neposredno od neke oblasti, se pogosto ali samo cenzuriraš, ali so ti določene teme, ki jih lahko odpiraš in na kakšen način, nam pa se zdi zelo pomembno, da ostajamo kritični do kakršnekoli oblasti, ne glede na to, katere barve je, da se bojujemo, da delamo, tako da bomo to še naprej.
Bomo pa iskali možnosti tujih fundacij in tudi možnosti vzpostavitve sistema, ki bi mogoče lahko preko prostovoljnih prispevkov delovali naprej..




LAHKO REČEMO SAMO BRAVO NIKA KOVAČ, BRAVO INŠTITUT 8. MAREC!

torek, 14. september 2021

PRINCIP SEDMIH GENERACIJ

 VABILO:

Že precej časa je minilo, odkar smo za prioritetno nalogo v fb SKUPINI SKOZI OČI PREKARIATA & KREATIVNI RAZRED postavili oblikovanje vizije. To bo tudi tema našega petkovega srečanja 17. septembra 2021 ob 16h v kavarni SEM-a.
Lepo vabljeni na klepet o skupnih vizijah bodoče družbe!

Na našo temo pa se navezuje tudi zanimiv pogovor z direktorjem Dunajskega bienala, kateremu se med drugim zdi ena najbolj pomembnih nalog družbe, posebej pa umetnosti danes, prav tako kot nam, ustvarjanje vizij.
Prejšnji teden nam je Vasja Nagy, samostojni kurator in umetnostni zgodovinar, ki živi na Dunaju, poslal povezavo na pogovor z direktorjem Dunajskega bienala. Vienna Biennale for Change 2021 s podnaslovom PLANET LOVE, 28.5. – 3.10.2021.
To je prvi tovrstni dogodek, ki združuje umetnost, oblikovanje in arhitekturo z namenom predstavljanja ustvarjalnih idej in umetniških projektov za izboljšanje sveta. Med najbolj zanimive dele pogovora sodi del, ki govori o vizijah sodobne družbe in v okviru le teh o »principu sedmih generacij« Ta princip zahteva, da karkoli že nameravamo narediti privatno ali javno, moramo pri tem vnaprej upoštevati vpliv, ki ga bo imelo naše ravnanje sedem generacij naprej - to je dvesto let.
»Sprašujete se, kdo pri zdravi pameti bi uporabil tako dolgoročno razmišljanje, jaz pa mislim, da je absolutno nujno«, 
pravi DDr. Cristoph Thun- Hohenstein in nadaljuje:
«Lahko si predstavljamo, da to ni ravno lahko, kajti če bi to želeli narediti, bi morali imeti tudi predstavo, kako naj bi svet idealno izgledal čez dvesto let. Če pa se lotite ustvarjanja predstave, se odpre zanimiva diskusija in veliko, veliko zanimivih idej v družbi z znanostjo.«  
Pogovor z njim lahko v celoti poslušate tu: https://youtu.be/Dyxijnd5pVc?t=1084
V nadaljevanju pa še pogovor v živo s fenomenalno dr. Monico Gagliano, raziskovalko komunikacije med rastlinami.

sobota, 4. september 2021

CEPLJENI /NECEPLJENI - DELITEV, KI PRESEGA VSE OSTALE DELITVE

OBTOŽEVANJE TEORETIKOV ZAROTE ZA NAPAČNO RAZMIŠLJANJE, ZA LOGIČNE ZMOTE IN NAPAČNE DOKAZE BRIŠE NJIHOV POLITIČNI POMEN!

LJUDJE SO POSTALI SREDSTVO ZA DOSEGAJE CILJEV POLITIKE, NAMESTO DA BI POLITIKA POSTALA SREDSTVO ZA DOSEGANJE CILJEV LJUDI.

POTLAČENA BES IN ŽALOST
UPOR PROTI ELITAM
NEZAUPANJE V OBLAST
SPIRALA POGLABLJANJA
POSLUŠATI, SLIŠATI, RAZUMETI, DELOVATI


"Ljudje so strahovito jezni, a se tega niti ne zavedajo." 
"No, če skušam vseeno ponuditi kako rešitev. Kar me je res impresioniralo, je, kako hiter napredek ljudje naredijo, ko enkrat ozavestijo svoja potlačena čustva. In ko ozavestijo vlogo, ki so jo ta čustva do tedaj igrala v njihovem življenju. Kako so jih ta čustva na veliko škodo sebe in okolice nekoč pilotirala. Opazil sem tudi: dokler ta uničujoča potlačena čustva niso nevtralizirana, z ljudmi sploh nima smisla razpravljati o vsebinskih rečeh. Torej o statistikah, projekcijah in kmetijskih subvencijah in podobno. Ker dokler jih pilotirata nekam globoko v črevesje potlačena bes in žalost, preprosto niso sposobni razumno razmišljati."
dr. Robert M. Sapolsky

"Jedro problema pa je seveda v tem, da vse več ljudi vse bolj upravičeno vse manj zaupa tistim, ki imajo moč in oblast, ter njihovim strokovnjakom in medijem. Zakaj in čemu jim bi zaupali, ko nas pozivajo k cepljenju, če jim ne moremo zaupati in verjeti ničesar drugega več? Če nam sicer lažejo in manipulirajo z nami, kako naj verjamemo, da nam zadaj kar naenkrat govorijo po resnici? Če drugače odkrito zaničujejo in žalijo ljudstvo ter mu grenijo in otežujejo življenje, zakaj naj bi jih na vsem lepem skrbelo zanj? Če je tako rekoč vse, kar delajo proti našim temeljnim življenjskim interesom, zakaj in čemu naj bi zdaj delali za naše dobro?"
dr. Tomaž Mastnak

“Ljudje imajo zelo veliko potrebo po ohranjanju pozitivne samopodobe. Posledično so se ljudje, ki so bili označeni za neumne, sebične in škodljive, še bolj intenzivno zatekali k vsem mogočim argumentom proti cepljenju, da bi upravičili svoje zadržke. Zaničevanje jih je potisnilo še globlje v nasprotovanje, v naročje zarotniških skupin, v katerih se počutijo povezane, razumljene in sprejete.” Izhodiščna polarizacija med cepljenimi in necepljenimi se je torej še bolj zaostrila, ustvarili so se pogoji, v katerih je izjemno težko prestopiti iz ene skupine v drugo. “Spirala konflikta se poglablja.”
kulturna psihologinja Hana Hawlina

“Zaostrovanje je veliko večje, kot bi si človek predstavljal. Imam osebne izkušnje neproduktivnih razprav, ki v nekem trenutku zaidejo v slepo ulico. Če hočemo ostati prijatelji, se je treba začeti pogovarjati o čem drugem in spiti še en kozarec. Na tak način se trenutno rešujejo spori med bližnjimi, tudi v mojem okolju, česar si res nisem nikoli predstavljal.”
dr. Mladen Dolar

"Lahko pride do nezaupanja pri posameznikih, ker so imeli slabe izkušnje, ki so občutili, da se z njim ne ravna dobro in da nimajo enakih pravic ali uslug. Zakaj bi morali ravnati ravno zdaj delovati v dobro drugih, samo zato, ker je to dobro za druge ljudi? Vedno so bili izpuščeni in čutijo zamere.

Obstaja več stopenj zaupanja. Obstaja vprašanje zaupanja v cepivo; ali bo delovalo in bo varno. Zaupanje je v zdravstvenega delavca. Zaupanje je v sistem, v storitve. In potem zaupanje v vlado - v politiko, ki ureja, zahteva in včasih nalaga cepiva. Če vladi ne zaupate, zakaj bi storili, kar pravijo? "
dr. Heidi J. Larson

"Seveda je v naši državi veliko proticepilskih blaznežev, še več pa je takih, ki so do cepiv iz različnih razlogov delno zadržani. A ljudje smo oportunistična bitja in smo pripravljeni storiti marsikaj, kar je v nasprotju z našimi prepričanji, če smo le za to primerno nagrajeni. Le da država ljudi za cepljenje težko nagradi z vrnitvijo v normalno življenje, če ti že zdaj povsem normalno živijo. Oziroma, če vedo, da bodo v tej državi tudi necepljeni lahko brez težav počeli karkoli se jim bo zahotelo.  V tem je osnovna težava naše države in njenega upravljanja epidemije, zato se naši pravni strokovnjaki smešijo s pisanjem o sistemu PTC kot po psihičnem in fizičnem nasilju, saj se je temu nasilju, če je res nasilje, pri nas neznansko lahko izogniti. In enako zgrešeno je tudi pisanje o ogroženosti nekakšne temeljne človekove pravice do tega, da človek reče ne, če pa je v naši družbi reči ne, skrajno preprosto in neboleče. Podobne pravne in etične debate bi morda še imele lahko kanček smisla v resni državi,  pri nas pa gre pri vsem skupaj za namišljene zločine in še bolj namišljene žrtve." 
Goran Vojnović

prispevek z naslovom:
Cepljeni / Necepljeni – delitev, ki presega vse ostale delitve

Dodajam članek, ki nam ga je na fb posredovala Katja Praznik in ki gre morda najdlje v razumevanju novodobnih gibanj, kot so nasprotniki cepljenja, verujoči v neke vrste zarot in podobni, ki govori o tem, da so ta gibanja povzročena s strani politike, ki ni uspela oblikovati bodoče vizije. Namesto, da se ukvarjajo z odpravljanjem teorij zarot, bi se morali ukvarjati s pomanjkanjem politične vizije, iz katerega se hranijo zarote. Skozi apokaliptično meglo zaman iščemo možnosti novega, boljšega začetka. Dokler pa tega ni, zarote ponudijo ljudem potrebo eksistencialno gotovost. Le strokovnjaki s privilegiranega in gotovega položaja lahko gledajo na teorije zarote kot na miselne pomanjkljivosti, ki jih je potrebno odpraviti, pri tem pa ostajajo gluhi za izjemno eksistenčno negotovost ljudi. Ta članek tudi potrjuje, da je usmerjenost bloga KREATIVNI RAZRED IN SKUPINE SKOZI OČI PREKARiATA v postavljanje nove vizije sveta ključnega pomena za zdravje in prihodnost naših ljudi in družbe kot celote.

Nekaj odlomkov iz prispevka Nicolasa Guilhota, profesorja oddelka za zgodovino civilizacij na EVROPSKEM UNIVERZITETNEM INŠTITUTU


"Q -šaman odraža nekaj, kar prežema in morda opredeljuje QAnon in vsa sodobna gibanja, ki izkoriščajo zarotniško razmišljanje: s pridobivanjem privržencev teoriji zarote preprečujejo padanje v individualno paranojo in poskušajo apokaliptična čustva spremeniti v gradnike alternativnih kulturnih in političnih skupnosti.
Razkrinkanje je moteče. Namesto tega bi morali obravnavati pomanjkanje politične vizije, na kateri se hrani zarota.na EUI
Šamanizem je morda izginil ali padel na raven folklore, vendar apokaliptična izkušnja, ki so jo želeli usmerjati šamani, ni. De Martino je predlagal, da bi se ta "eksistencialna drama" v sodobnih družbah lahko pokazala v zgodovinskih situacijah "posebnega trpljenja in prikrajšanosti", na primer v vojnah ali v času lakote, ki so posameznika potisnile v nevzdržen položaj. Če je tako, je to vsekakor odločilna izkušnja našega časa: podnebna kriza in njeno izumrtje, uničenje ekosistemov po vsej celini, izkoreninjenje celotnih skupnosti, ki bežijo pred opustošenjem neskončnih vojn ali nepopravljivo degradacijo njihovega habitata, svetovna pandemija, ki opustoši najbolj ranljive družbene in gospodarske neenakosti brez primere, kar pomeni, da je za milijone ljudi konec sveta lahko konec meseca. Še nikoli prej se naš obstoj kot posameznikov in vrste ni počutil tako negotovega. Nikoli se naš svet ni zdel tako krhek. Naša sposobnost, da se v prihodnosti projiciramo, se je močno zmanjšala. Tudi vznemirljivi prostorski podvigi, ki so bili nekoč za človeštvo velikanski skoki, se zdaj počutijo kot vaje za evakuacijo na palubi prvega razreda, ko se milijarderji vrtijo v orbito v svojih zasebnih kapsulah za pobeg."

"Zaman iščemo kulturne in politične vire, ki bi nam pomagali skozi apokaliptično meglo videti možnost novega in boljšega začetka. V tej shizofrenični situaciji lahko kognitivna disonanca postane le norma. Morin je v svojem poročilu o teoriji zarote v Orléansu poudaril, da je bil eden od dejavnikov, ki je omogočal, da nevarne mitologije vladajo nad celotnim mestom, "premajhna politizacija". Širjenje teorij zarote odraža mračno revščino politične kulture, ki ne uspe milijonom posameznikov, ki se soočajo z izgubo svojega sveta. Ker so obupani in obubožani poskus razumevanja katastrofalnih razsežnosti sedanjosti, ko to ne uspejo razpoložljivi kulturni viri, so teorije zarote neposreden izrast tega političnega praznine." 

"Namesto tega moramo obnoviti politično zmogljivost za premostitev mostov čez kataklizmično sedanjost. To se lahko začne le z rekonstrukcijo vizije skupnega sveta in vključujoče prihodnosti za vse tiste, ki izgubljajo svojo.
Če ne omenimo tega, bodo teorije zarote še naprej uspevale in zasedle mesto, ki so ga nekoč zasedle ideologije."

"Teorije zarote poskušajo apokaliptična čustva spremeniti v gradnike alternativnih kulturnih in političnih skupnosti."