četrtek, 5. maj 2022

SLOVENIJA, KULTURNI TIGER

ALI KAKO SMO POSTALI LOVCI NA DENAR


KOMENTAR OB ODDAJI PANOPTIKUM

Alenka Sottler

"Na področju kulture velja slovenski kulturni sektor za pravega tigra med državami EU in v širšem prostoru, tako, da se že dolgo uvršča med top najboljših deset držav." Mateja Lazar

Povezavo na to oddajo objavljam zato, ker zelo natančno razkriva globoko odvisnost kulture od EU centrov moči in njihove ideologije, razgradnjo obstoječe kulture, pa tudi od kod v kulturnem prostoru nekaterim akterjem nesorazmerna moč. Zelo natančno se je potrebno naravnati, zaslutiti smernice in ujeti rok, ki jih bodo uveljavljali EU razpisi, da na koncu pride do finančnega zadetka. 

Panoptikum - RTVSLO.si 

https://www.rtvslo.si/tv/oddaja/panoptikum/131075338

NI VAŽNO KJE, KAKO IN OD KOD, SAMO DA DENAR PRIDE

Trg ne deluje več in večinoma ne prinaša dobičkov, le še izgubo. Ostali so le še lovci na denar; državni, evropski, izposojeni ali špekulativni, katerikoli, le da je DENAR! Google je začel prodajati računalniško opremo kar direktno državam, nedavno tudi bivši Slovenski vladi. Zakaj bi se mučil s prodajo svojih produktov preko fizičnih ali spletnih trgovin državljanom eden po eden, ko lahko z enkratnim poslom proda robo za celo državo. Edini garant, da bo plačilo poplačano je danes ta, da zanj garantira država! Ta se potem lažje zadolži v imenu svojih državljanov, saj ne more kar propasti? V kmetijstvo brez subvencij kmetje ne znajo več preživeti, več kot 50% njihovega dohodka predstavljajo subvencije in razpisi so bolj podobni lovskemu pogonu na plen kot strateškim naložbam.

Kulturni sektor pa namesto v kulturno delo, vlaga vse napore v novo spretnost, kako bolj natančno brati razpise EU birokratov in detektirati smernice in ujeti programska obdobja, da bi mu vsaj občasno uspelo zmagati na EU razpisih. Prešolanje traja dolgo. Razviti se mora posebne čute, občutljivost za razumevanje EU ideoloških ciljev, tako rekoč zastaviti novo poklicno usmeritev in izvežbati ekipe posebej za ta namen. Samo za uvajanje je potrebno več let. Šele, ko se opravi nekaj lekcij kot soudeleženec EU projektov se odpre možnost, za glavni zadetek Jack Pot -  biti izbran kot glavni nosilec mednarodnega projekta.

"Bi pa poudaril tudi to, da tudi lokalne politike morajo biti usklajene z EU politiko, kar je zelo pomembno. Ker tudi EU, kadar to ocenjuje, velikokrat vpraša, kako pa je to usklajeno z vašimi lokalnimi načrti, bodisi za Slovenijo, bodisi za širšo regijo. Kar pa je za Slovenijo pomembno, je da so ti poudarki, ki izhajajo iz EU razpisov pomembni in tisti, ki bi jih morali predhodno v resnici brati so zdaj tudi prihodnji ministri in sekretarji na Ministrstvu za kulturo, pa tudi morda še kje drugje. Ker če ne bomo mi tukaj dvignili svoje pripravljenosti, ne bomo niti konkurenčni v trenutnem ciklu, kaj šele mogoče v prihodnosti. In treba je biti tudi zelo pozoren in mislim, da ima tu Motovila izjemno pomembno funkcijo, da to delektira pravočasno, kam se obračajo te politike, da senzibilizira vse potencialne prijavitelje, hkrati pa čimbolj aktivno komunicira  z našimi lokalnimi in nacionalnimi politikami, zato, da se dvigne nivo pripravljenosti za to!" 

Uroš Weber

Kratkoročno izgleda sistem super, kaj pa dolgoročno? Sama opažam, da ljudje počutijo mučno, nekako v zadregi in se vse bolj izogibajo kulturnim dogodkom. Nobenega prvega navdušenja ni, nobene iskre, energije.

PRAZNINA PROJEKTOMANIJE

Je ta popolna odvisnost od EU razpisov tista naša kultura, ki bi jo želeli spoznati doma in širom po svetu? Je to kultura, če se moramo vsi od lokalne družbe do ministrstva spremeniti in senzibilizirati za EU ideološke smernice, da smo potem nagrajeni z denarjem? Preskočiti svoj naravni tok razumevanja in pozabiti na lastne zgodovinske izkušnje, da bi postali ustrezni razpisanim kriterijem EU in vnaprej detektirati politiko EU, kot jo razumejo vsako novo programsko obdobje njeni uradi? Vse to le zato, da da bomo potem morda finančno nagrajeni? Pri tem pa ti razpisi zahtevajo tudi nezanemarljiv, okrog 20% velik vložek lastnih sredstev. Paradoks je, da ta sredstva v skupni proračun vplačujejo državljani sami, ta pa se jim včasih celo vračajo. A le pod pogojem, da se dovolj dobro podredijo političnim smernicam EU.

Ljudem postajajo mnogi projekti vse bolj tuji. Smo v zadregi, ne razumemo točno, zakaj je kakšen projekt ta hip nujen in drugi ne, zakaj kak festival ja in zakaj drugi ne. Od kod nekomu vrhunski designi spletnih aplikacij in visokoprofesionalni PR, drugi pa komaj shaja. Kot da se ti dogodki ne dotaknejo naše realnosti. A tukaj priskoči na pomoč EU in odpre dodatne razpise, tokrat za VZGOJO OBČINSTVA! 

Kdor še ne razume, da je to kultura, ga je pa potrebno prevzgojiti. Danes poteka indoktrinacija preko kulture in manipuliranje z njo na način, da je kultura "ponucana" za ideološke cilje. Manipuliranje pa se je zajedlo v vse pore naše družbe in prekinilo iskren odnos med ustvarjalci in državljani. Prepad postaja vse bolj opazen.

 A tako stvari očitno vidim le sama, vsi drugi izgledajo navdušeni.

 Grrrrr... go tiger, go!

                                                                                                  

 Alenka Sottler

 

Panoptikum - RTVSLO.si 

https://www.rtvslo.si/tv/oddaja/panoptikum/131075338


Ni komentarjev:

Objavite komentar