sobota, 7. avgust 2021

BORIS BUDEN

foto Paun Paunovic/cropix



Boris Buden je zanimiv hrvaški filozof tudi zato, ker govori o nas in o naši
 nedavni skupno preteklosti. O tem, ali je bil postkomunizem v naših krajih sploh kaj drugega kot past, v katero smo naivno zašli in izgubili svoje avtentične cilje, se sprašuje tudi v svoji novi knjigi TRANSITION TO NOWHERE. 
Nekaj citatov iz njegovega intervjuja v JUTRANJEM LISTU ob izidu te njegove nove knjige: 
  
 »Ljudje danes razumemo, da kriza, v katero smo vstopili ni ciklična motnja, ki le za krajši čas prekine sicer trajno normalnost. Je radikalna, ker je lahko usodna. Desetletje, v katerega smo pravkar vstopili, bo odločilno. Če se emisije toplogrednih plinov do leta 2030 ne prepolovijo ali če se v pol stoletja ne zmanjšajo na nič, smo izgubljeni. Podnebna katastrofa bo neizogibna. Torej ni več “nikdar ni tak bilo da ni nekak bilo”.

Nikakršnega opravičila več ni za oportunistično preračunavanje. Ali bomo uvedli korenite spremembe, ali pa nas ne bo. Radikalnost se nanaša na spremembo načina reprodukcije življenja. Ni več tabujev v katere ne bi smeli dvomiti. Ne v koncept gospodarske rasti, ne v zasebno lastnino, ne v sam kapitalizem. Ne moremo vsi živeti kot Američani in porabiti toliko energije kot povprečna ameriška družina. Zemlja tega ne prenese. Torej ne samo, da ta način življenja, to je kapitalistični način proizvodnje, ki tako življenje omogoča, ne more biti več ideal vsem ostalim; korenito se mora spremeniti.« 

»Tako kot v prejšnjih knjigah sem vztrajal, da je tako imenovana postkomunistična tranzicija ideološka past, v katero je kapitalistični Zahod - zmagovalec hladne vojne, ujel nekdanje socialistične države in si tako zagotovil absolutno prevlado in neomejen nadzor nad njimi. Uspel jim je vsiliti en sam cilj brez alternative, cilj slepega doseganja Zahoda. Vsa njihova prihodnost se je tako skrčila na ponavljanje preteklosti nekoga drugega. Poleg tega so bile postsocialistične družbe postavljene pod nekakšno zahodno skrbništvo, kot da so mladoletnice zgodovine, nezrele za upravljanje s svojo usodo. To je bila cena za vključevanje v svetovni kapitalizem, v katerem je mnogim od teh družb usojeno, da nikoli ne bodo dosegle blaginje in moči svojih gospodarjev in njihovih in dobičkov.«
 
In povezava na njegov intervju z naslovom

"Postkomunistička tranzicija ideološka je zamka kapitalističkog Zapada"

 preberite tu:


Ni komentarjev:

Objavite komentar